Tylko w jedności świadectwo chrześcijan o Chrystusie zmartwychwstałym będzie miało moc - powiedział prawosławny arcybiskup chełmsko-lubelski Abel, rozpoczynając 18 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Lublinie. Podczas nabożeństwa hierarcha zapowiedział, że w sierpniu tego roku ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej otrzyma tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Inaugurujące Tydzień nabożeństwo w kościele pw. św. Mikołaja, świętego wspólnego dla kościoła Zachodu i Wschodu, odprawił abp Józef Życiński. To najstarszy lubelski kościół – ostatnie z kolei spotkanie modlitewne Tygodnia, w niedzielę, odbędzie się w najstarszej polskiej prawosławnej świątyni, lubelskim kościele Przemienienia Pańskiego.
Tegoroczny Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan obchodzony jest pod hasłem „Wy jesteście tego świadkami”. Abp Abel przypomniał, że aby być świadkiem Chrystusa, konieczna jest przemiana umysłu, metanoia, i otwarcie się na moc Ducha świętego.
- Coraz bardziej doświadczamy różnego rodzaju zagrożeń, stajemy się świadkami narodzin swoistej cywilizacji przełomu. Uleganie procesowi laicyzacji, sprowadzanie chrześcijaństwa do indywidualnych przekonań sprawia, że coraz bardziej traci ono w Europie swe kulturotwórcze i społeczne znaczenie – mówił abp Abel.
- My chrześcijanie, niezależnie od tego, czy jesteśmy katolikami, prawosławnymi czy protestantami, powinniśmy wziąć pod uwagę obecne znaki czasu i tym bardziej prosić Pana dziejów o dar jedności. Tylko nasze wspólne świadectwo wiary płynące z miłości do Chrystusa może nam pomóc w obronie przed różnego rodzaju zagrożeniami. Tylko w jedności nasze świadectwo o zmartwychwstałym Panu będzie miało moc, aby chronić naszej tożsamości chrześcijańskiej i przekazać wiarę w Chrystusa kolejnym pokoleniom - dodał.
Przypomniał też, że wszystkie gałęzie chrześcijaństwa stanowią jedno mistyczne ciało Chrystusa. - Jedni za drugich jesteśmy odpowiedzialni. Pamiętajmy, że jeśli członek ciała cierpi, to wraz z nim cierpią wszystkie członki. Módlmy się o większą wrażliwość na potrzeby naszych braci i sióstr, byśmy byli prawdziwymi świadkami Zmartwychwstałego - mówił. Podkreślił, że ludzie sami w sobie są zbyt słabi, by osiągnąć jedność, mogą jedynie wspólnie się o nią modlić. - Cieszmy się, że możemy być razem i razem modlić się o ten dar jedności. To znak, że szukamy nie tego, co nas dzieli, lecz wspólnie koncentrujemy się na tym, kto nas łączy, Jezusie Chrystusie, by w miłości być z innymi i dla innych – powiedział.
Abp Abel zaznaczył, że obecny rok będzie szczególny dla obu Kościołów w Lublinie. Do miasta przyjadą dwaj hierarchowie - 25 czerwca patriarcha Jerozolimy Teofil, zaś 19 i 20 sierpnia będzie tu gościł ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej, honorowy przywódca prawosławia w świecie. - Najwyższy autorytet Kościołów prawosławnych zostanie doktorem honoris causa KUL. Wierzę, że to naukowe pokrewieństwo będzie nowym impulsem w naszych relacjach ekumenicznych – podkreślił abp Abel.
Kolejnymi gospodarzami modlitw w ramach Tygodnia w Lublinie będą wspólnoty Kościoła Polsko-Katolickiego, Kościoła Zielonoświątkowego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i Kościoła Prawosławnego.
Także w ramach Tygodnia Instytut Ekumeniczny KUL zaprasza 20 stycznia na konferencję naukową „W drodze do jedności Kościoła. 100-lecie ruchu ekumenicznego”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.