"Caritas zadaniem Kościoła" - pod taki hasłem obchodzony będzie w tym roku jubileusz 20-lecia działalności Caritas Archidiecezji Łódzkiej. W trakcie obchodów łódzka Caritas chce szczególnie promować program "Skrzydła" na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.
Caritas Archidiecezji Łódzkiej powołana została do życia dekretem obecnego metropolity łódzkiego, abpa Władysława Ziółka 2 kwietnia 1990 roku. Od tego czasu pomaga najsłabszym grupom społecznym - dzieciom, rodzinom, niepełnosprawnymi seniorom.
Notariusz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej ks. Jarosław Pater podkreśla, że posługa charytatywna stanowi ważny wymiar urzeczywistniania się Kościoła.
"Bez takiej działalności Kościół byłby okaleczony i nie byłby sobą. Myślę, że ten jubileusz jeszcze bardziej się przyczyni do tego, by tą miłość nieść współczesnemu człowiekowi i odpowiadać również na tę biedę, jaka jest związana z obecnymi czasami, pamiętając o tym, że Caritas, czyli miłość, jest zadaniem Kościoła" - mówił we wtorek na konferencji prasowej ks. Pater.
W ramach rocznicowych obchodów zaplanowano wiele wydarzeń adresowanych do różnych środowisk, którym pomaga Caritas. Główne obchody jubileuszowe zaplanowano na 11 i 12 kwietnia w łódzkiej archikatedrze i Teatrze Wielkim. Obok dorocznych akcji, tj. Wielkanocna Akcja Caritas, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy Serce na Gwiazdkę, przez cały rok organizowane będą dni otwarte we wszystkich placówkach prowadzonych przez łódzką Caritas. W październiku odbędą się natomiast obchody 15-lecia hospicjum domowego. Zaplanowano także wiele imprez prowadzonych wspólnie z łódzką Manufakturą.
W tym roku Caritas Archidiecezji Łódzkiej chce szczególnie promować wieloletni program stypendialny "Skrzydła" na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Ten ogólnopolski program narodził się pięć lat temu w Łodzi.
"Powstał po to, żeby dzieci, które chodzą do szkoły i niekoniecznie są szczególnie utalentowane, mogły rozwinąć +skrzydła+, mogły uczestniczyć w życiu szkolnym na równych prawach z innymi. Stąd pomysł by ufundować stypendia dla tych dzieci, by przekazywać im środki na zakup obuwia, odzieży, podręczników, a także na wyjście do kina, teatru czy na wycieczki szkolne" - powiedział PAP Tomasz Kopytowski z łódzkiej Caritas.
Zapowiedział, że Caritas będzie zachęcać mieszkańcow regionu do tego, żeby wspierać i fundować stypendia dla dzieci. Zamierza też na ten cel prowadzić zbiórki pieniędzy. Dotąd programem objęto ponad 150 dzieci z regionu łódzkiego (w całej Polsce niemal 3400 dzieci); jego pomysłodawcy liczą, że w roku jubileuszowym uda się nim objąć kolejnych najmłodszych.
Honorowy patronat nad jubileuszem objęli metropolita łódzki, wojewoda, marszałek województwa i prezydent Łodzi.
Tylko w ub. roku Punkt Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji łódzkiej objął pomocą ponad 3700 rodzin, które otrzymywały m.in. paczki z żywnością. W ubiegłym roku wydano ponad 65 tys. ciepłych posiłków i przekazano potrzebującym nieodpłatnie ponad 40 ton artykułów spożywczych.
W ciągu 20-lecia działalności łódzka Caritas m.in. wydała 800 tys. ciepłych posiłków, tysiąc dzieci otoczonych zostało stałą opieka w świetlicach a ponad 20 tys. skorzystało z wypoczynku letniego. Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej w tym czasie opiekował się 3,5 tys. chorych. Caritas prowadzi także jedyny w Łódzkiem Ośrodek Aktywizacji Zawodowej, z którego pomocy skorzystało ok. 2 tys. bezrobotnych - 1/3 z nich znalazła pracę.
Łódzka Caritas prowadzi obecnie 20 placówek, m.in. punkty wsparcia dla dzieci w wieku przedszkolnym, świetlice środowiskowe dla dzieci i młodzieży, domy dziennego pobytu dla osób starszych i samotnych, biuro wolontariatu oraz ośrodki rehabilitacyjne i kolonijne. Rocznie Caritas dysponuje kwotą ok. 2,5 mln zł pochodzącą z darowizn, akcji i dotacji. Na stałe w jej placówkach zatrudnionych jest 70 osób, którym pomaga 250 wolontariuszy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.