Franciszek wystosował specjalne przesłanie do Kolumbijczyków.
„Przybędę jako pielgrzym nadziei i pokoju, aby świętować z wami wiarę w naszego Pana, a także aby czerpać naukę z waszej miłości oraz wytrwałości w poszukiwaniu pojednania i harmonii” – takie słowa Ojciec Święty skierował do narodu kolumbijskiego. Na dwa dni przed odlotem do południowoamerykańskiego kraju Papież wystosował do jego mieszkańców specjalne wideoprzesłanie, w którym przygotowuje się na spotkanie z nimi.
„«Zróbmy pierwszy krok» to motto tej podróży. Przypomina ono, że zawsze trzeba, byśmy uczynili pierwszy krok przy jakimkolwiek działaniu czy projekcie. Popycha nas także do tego, by być pierwszymi w miłości, by budować mosty, by kreować braterstwo. Hasło «Zróbmy pierwszy krok» zachęca nas, aby wyjść innym na spotkanie, uścisnąć dłonie i wzajemnie przekazać sobie znak pokoju. Pokój jest tym, czego Kolumbia szuka i o osiągnięcie czego stara się od długiego czasu. To dla mnie zaszczyt odwiedzić tę ziemię tak bogatą w historię, kulturę, wiarę oraz mieszkańców pracujących stanowczo i wytrwale, aby stała się ona miejscem, gdzie panuje harmonia i braterstwo, gdzie Ewangelię zna się i kocha, gdzie powiedzieć «brat» czy «siostra» nie stanowi niczego dziwnego, ale prawdziwy, realny skarb, którego trzeba strzec i bronić” – podkreśla w swoim przesłaniu Papież.
*
Papież przyjął na audiencji biskupów z Hondurasu, którzy przybyli do Rzymu z wizytą ad limina. Na czele konfrencji episkopatu stoi kard. Óscar Rodríguez Maradiaga, który jest też koordynatorem Rady Kardynałów, pomagającej Papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej.
Bezpośrednim kontektstem wizyty honduraskich biskupów jest podróż Ojca Świętego do Ameryki Łacińskiej, a konkretnie do Kolumbii, która rozpocznie się już w najbliższą środę. Jak mówi kard. Maradiaga będzie ona ważnym wydarzeniem dla całego kontynentu.
„Wydaje mi się, że to podróż bardzo ważna dla całej Ameryki Łacińskiej, ponieważ Kolumbia jest dużym krajem, siedzibą Rady latynoamerykańskich episkopatów CELAM od chwili jej założenia. Stanowi zatem punkt odniesienia dla wszystkich biskupów regionu. To podróż ważna także dlatego, że Papież dotychczas potrafił zawsze być budowniczym mostów i tym razem jego obecność ma na celu umocnienie pokoju w narodzie kolumbijskim. Uważam też, że to bardzo ważne, iż Ojciec Święty może zwrócić się do serc ofiar, ponieważ jeden z najpoważniejszych problemów stanowią rany zadane przez przemoc czy śmierć. A w taki sposób, jak myślę – poprzez mediację Papieża, jego słowa, jego apele – można (…) rozpocząć proces leczenia owych ran (…). Moim zdaniem należy również koniecznie rozwijać tam potencjał wiary, zwłaszcza za pomocą ewangelizacji pobożności ludowej, która stanowi siłę ludów Ameryki Łacińskiej. Trzeba w ten sposób starać się walczyć z korupcją oraz handlem narkotykami i wszystkimi takimi rzeczami” – powiedział kard. Rodríguez Maradiaga.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.