W piątek przed komisją śledczą badającą tzw. aferę hazardową stawił się minister sportu w rządzie PiS Tomasz Lipiec. Jego wezwanie ma związek z pracami nad zmianami w ustawie hazardowej, zmierzającymi do pozyskania funduszy na przygotowania do Euro 2012 dzięki wprowadzeniu tzw. dopłat do gier.
Przesłuchanie Lipca rozpoczęło się po godz. 14. Dwie pierwsze godziny posiedzenia komisji zdominowała burzliwa dyskusja członków komisji na temat prośby Mirosława Drzewieckiego o przesunięcie jego przesłuchania.
Wicepremier i minister finansów w rządzie PiS Zyta Gilowska zeznała przez komisją, że gdy pod koniec września 2006 roku zetknęła się z problemem noweli ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych miało to związek z ubieganiem się Polski o organizację Euro 2012.
Podkreśliła, że wówczas wspólnie ze swoim zastępcą Marianem Banasiem rozpoczęła poszukiwania dodatkowych środków do budżetu na ten cel. Wyjaśniła, że powstał zespół do opracowania zmian w ustawie hazardowej; rozważano m.in. wprowadzenie dopłat do gier nie będących monopolem państwa.
Prace nad rozwiązaniami toczyły się w 2007 roku, a - zdaniem Gilowskiej - przełomem w pracy zespołu był 18 kwietnia 2007 roku, kiedy to UEFA ogłosiła decyzję, że Euro 2012 będą organizować wspólnie Polska i Ukraina. Wówczas wezwała Banasia i zaczęli wspólnie ustalać, na jakim etapie są prace zespołu.
Jeszcze w kwietniu zdecydowano, że resort finansów zaproponuje tzw. małą nowelizuję ustawy hazardowej, która podwyższała miesięczną stawkę podatku zryczałtowanego od jednego automatu o niskich wygranych ze 125 do 180 euro (ta nowela została uchwalona). Mówiła, że chodziło o to, by nie ryzykować przedłużania się prac nad tą najprostszą częścią zmian w ustawie hazardowej. Jednocześnie dalej toczyły się prace nad właściwym projektem zmian w ustawie hazardowej; jednak w listopadzie 2007 roku projekt ten wycofano z prac.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.