12 szpitali powiatowych z Warmii i Mazur, które żądały na 2010 rok więcej pieniędzy na świadczenia medyczne, podpisało w piątek z NFZ kontrakty na leczenie pacjentów w tym roku.
O zakończeniu negocjacji i podpisaniu kontraktów ze szpitalami poinformował PAP dyrektor oddziału regionalnego NFZ Andrzej Zakrzewski.
Podkreślił, że szpitale przyjęły proponowane przez NFZ warunki i podpisały kontrakty na świadczenia we wszystkich zakresach leczenia. Dodał, że w negocjacje, które trwały kilkanaście dni, włączył się marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas (PO).
Dyrektor szpitala powiatowego w Piszu Marek Skarzyński, który podpisał kontrakt z NFZ, powiedział, że Fundusz zaproponował nieco lepsze warunki niż w ubiegłym roku.
"Oprócz umowy na piśmie, czyli kontraktu na 2010 rok, jest także obietnica dotycząca ewentualnych dodatkowych pieniędzy. Jeśli spłyną dodatkowe pieniądze, to mamy je otrzymać. To jest umowa dżentelmeńska"- wyjaśnił dyrektor Skarzyński. Dodał, że takie zapewnienie usłyszał od marszałka województwa, który włączył się w rozmowy dyrektorów szpitali z NFZ.
"Pan marszałek obiecał, że gdyby dodatkowe pieniądze spłynęły do województwa, to otrzymają je w pierwszej kolejności szpitale powiatowe, a następnie szpitale podlegające samorządowi województwa"- podkreślił Skarzyński.
Marszałek Jacek Protas w komunikacie przesłanym PAP napisał, że osiągnięte w piątek porozumienie wymagało dobrej woli ze strony dyrektorów szpitali, którzy walczyli o lepszy dostęp do usług zdrowotnych dla swoich pacjentów. Marszałek podkreślił, że teraz pozostaje wspólne zabieganie o dodatkowe pieniądze dla warmińsko-mazurskiego NFZ, które umożliwią poprawę warunków leczenia mieszkańców regionu.
Starostowie i dyrektorzy szpitali powiatowych z Warmii i Mazur od połowy grudnia zapowiadali, że nie przyjmą warunków finansowych NFZ na leczenie pacjentów w 2010 roku. W rezultacie sporu 12 placówek nie podpisało 31 grudnia całościowych kontraktów na tegoroczne leczenie. Jak informował 7 stycznia dyrektor NFZ sześć szpitali podpisało częściowe uzgodnienia a sześć nie podpisało w ogóle. Na początku stycznia NFZ ogłosił konkurs ofert, do którego przystąpiły placówki.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.