Reklama

Posłuchajcie przyrody, a usłyszycie Boga

W Płocku przetarto ekumeniczne szlaki modlitwy o ochronę świata stworzonego.

Reklama

W ostatnim wystąpieniu ks. prof. Ireneusz Mroczkowski mówił o cierpieniu zwierząt i perspektywach ekologii katolickiej. - Człowiek ma nie tyle "panować" nad stworzeniem, co wziąć za nie odpowiedzialność - akcentował prelegent. Zwrócił uwagę, że człowiek swoim postępowaniem "ma zachować istotę życia zwierzęcia, ale z drugiej strony nie może pozwolić sobie, aby ono mu zaszkodziło". - Nie wystarczy dziś powtarzać dawne stwierdzenie, że zwierzęta mają "rolę służebną" względem człowieka. Nie można lekceważyć bólu zwierząt. Największym dziś przeciwnikiem ekologii integralnej, czyli biorącej pod uwagę przyrodę i człowieka, jest przemoc i pieniądze. Dlatego tak palącym jest wezwanie papieża Franciszka do "nawrócenia ekologicznego" zmieniającego nasz styl życia z konsumpcyjnego na prosty i kontemplatywny - zwrócił uwagę ks. prof. Mroczkowski.

Ostatnim akcentem spotkania była modlitwa w ogrodach mariawickich, której przewodniczył biskup naczelny Karol Babi. - Boże, Ty w nasze ręce złożyłeś losy świata, mówiąc: "Czyńcie sobie ziemię poddaną". A my, zamiast dziękować za okazane dobrodziejstwa, gonimy za wynalazkami naszych rąk, stając się przyczyną nieszczęścia dla innych istot. Przepraszamy Ciebie za niewłaściwe obchodzenie się z darem, którym jest matka ziemia i wszystkie stworzenia, które na niej żyją, za nieumyślne rany zadane innym istotom i całej przyrodzie. Przepraszamy za świadome niszczenie fauny i flory, za degradację środowiska naturalnego, za eksperymenty, które doprowadzają nas do samozagłady... - modlił się biskup naczelny.

Wysłuchano słów Prologu z Ewangelii według św. Jana oraz Pieśń Słoneczną św. Franciszka z Asyżu. Wreszcie wspólnie odmówiono Modlitwę Pańską. Przywołano także słowa założycielki mariawitów, M. Franciszki Kozłowskiej, o potrzebie pokory względem świata stworzonego i miłości do Boga: "Kilkadziesiąt lat temu nie było i nas. Któż myślał wtedy o nas, kto i dlaczego postanowił nam dać istnienie? Oto mówi nam wiara, że Bóg nas stworzył...".

Święto Stworzenia zorganizowały wspólnie Kościoły: katolicki, prawosławny, ewangelicki i starokatolicki mariawitów w Płocku. Jest to od początku inicjatywa ekumeniczna, która rozszerza formułę dotychczasowych płockich spotkań w ramach styczniowego tygodnia ekumenicznego.

Spotkanie odbyło się w nowej siedzibie Szkół Katolickich "Stanislaum" i w ogrodach przy katedrze mariawickiej. Byli obecni duchowni wszystkich Kościołów obecnych w Płocku. Spotkanie otworzyła krótka medytacja nad słowem Bożym, którą poprowadził biskup płocki Piotr Libera, a zakończyła modlitwa o ochronę świata stworzonego, którą poprowadził bp Maria Karol Babi, biskup naczelny Kościoła starokatolickiego mariawitów. Już obecność tych dwóch hierarchów świadczyła o wadze spotkania i randze wspólnych obchodów.

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2015 roku i jest obchodzony 1 września. W tym roku na jego trzecie obchody wspólne przesłanie przygotowali papież i patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I, od którego kilkanaście lat temu wyszła taka właśnie inicjatywa. W styczniu bieżącego roku, w czasie inauguracji tygodnia ekumenicznego w płockim zborze, bp Piotr Libera zaproponował, aby w Płocku obchodom tego dnia nadać charakter ekumeniczny. Kilkanaście tygodni temu również Rada Społeczna przy Biskupie Płockim wydała oświadczenie mówiące o "trosce o ochronę środowiska naturalnego".

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama