"FAZ": Odpowiedzialność Niemiec za zbrodnie jest bezsporna

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uważa, że szczególna odpowiedzialność Niemiec za zbrodnie wojenne jest bezsporna, ale dziś celem powinno być przezwyciężenie przeszłości na rzecz pokoju w Europie. "Retoryka polskiego rządu szkodzi wszystkim" - czytamy.

Autor opublikowanego we wtorek komentarza "Balast historii" Reinhard Veser zauważa na wstępie, że rzeczowa dyskusja o polskich roszczeniach reparacyjnych jest trudna ze względu na "potworność zbrodni" popełnionych przez Niemców w Polsce podczas drugiej wojny światowej.

"Narodowosocjalistyczne Niemcy przekształciły Polskę w najstraszniejsze miejsce zbrodni na europejskich Żydach; prowadziły tam bezwzględną wojnę także przeciwko polskiej ludności cywilnej, która pod wieloma względami odpowiada definicji ludobójstwa, zgodnej z rezolucją ONZ z 1948 roku o ludobójstwie" - czytamy w komentarzu zamieszczonym na pierwszej stronie niemieckiej gazety.

"To, co wydarzyło się w Polsce w latach 1939-1945 zostało dokładnie opisane przez historyków, a pomimo tego przekracza wszelką wyobraźnię" - stwierdza Veser. "Każda odpowiedź, która na zimno i wyłącznie za pomocą argumentów prawnych odrzuca roszczenia rekompensaty za straty i cierpienia Polski podczas sześciu lat niemieckiej okupacji, lub chociażby je relatywizuje, sprawia wrażenie nieodpowiedniej" - kontynuuje publicysta.

Pomimo tego niemiecki rząd musi - jego zdaniem - bronić się przed roszczeniami z Warszawy, sięgając także po argumenty prawne. "Gdyby tego nie czynił, otworzyłby drzwi dla podobnych roszczeń z innych krajów; Polska nie była jedyną ofiarą narodowosocjalistycznej agresji" - tłumaczy Veser.

Uwzględniając wszystko to, co III Rzesza wyrządziła podczas drugiej wojny światowej niemal wszędzie w Europie, "zadośćuczynienie za minione cierpienia mogłoby okazać się ponad siły nawet tak silnego ekonomicznie kraju, jakim są Niemcy" - twierdzi komentator.

Jego zdaniem należy uwzględnić także inny aspekt: "wspólna europejska polityka, wspólna europejska odpowiedź na wyzwania współczesności i przyszłości byłaby niemożliwa, gdyby agenda była zdominowana przez czyny z przeszłości".

"Nikt by na tym nie skorzystał, włącznie z Polską, która w minionych 25 latach mocno korzystała z europejskiego zjednoczenia" - uważa Veser, dodając, że proces europejskiej integracji jest odpowiedzią na drugą wojnę światową.

"Nie ulega wątpliwości, że Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność. Chodzi jednak o to, by przezwyciężyć balast przeszłości w celu zagwarantowania pokoju w Europie" - zaznacza autor komentarza. "Retoryka obecnego polskiego rządu prowadzi do czegoś przeciwnego, ze szkodą dla wszystkich" - pisze w konkluzji Veser na łamach "FAZ".

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  12.09.2017 11:44
  To tylko Niemcy potrafią - powiedzieć równocześnie, że są winni, i że nie powinno się od nich oczekiwać zadośćuczynienia:) genialne.

  Skracając wypowiedź FAZ-u:
  - Niemcy są winne, ale musimy przezwyciężyć balast przeszłości (czyli zapomnieć).
  - Niemcy są winne, ale wypłata kazałaby innym dochodzić swoich praw
  - Niemcy są winne, ale nie stać ich na zadośćuczynienie

  i wisienka na torcie:
  - Niemcy są winne, ale Polska i dostaje kasę z Unii

  Geniusz, Panie - po prostu geniusz.
 • Gość
  12.09.2017 12:55
  Czytając opinie pod niemieckimi artykułami w tym temacie, wyłania się jedno: żaden niemiec nie odda Polsce ani grosza, centa czy pfenniga. Prędzej doprowadzi to do wojny, jeśli polityka obecnego rządu będzie dalej w stylu machania szabelką... A Putin tylko czeka, gdzie się dwóch kłuci tam trzeci korzysta
 • DNA
  12.09.2017 14:32
  Aż dziw, że Niemcy do tej pory same nie zaproponowały reperacji, jeśli tak bardzo są przerażone i porażone skalą ludobójstwa, zniszczeń i bestialstwa. Naród który ma klasę powinien tak postąpić...a co robią Niemcy? Próbują winą obarczyć Polaków. To jest prawdziwe oblicze Niemiec. Cwaniactwo i bezczelność.
 • Krzysiek
  12.09.2017 20:47
  >>"To, co wydarzyło się w Polsce w latach 1939-1945 zostało dokładnie opisane przez historyków, a pomimo tego przekracza wszelką wyobraźnię" - stwierdza Veser.<<
  Historyków zachodnich, funkcjonujących w wspólnym obozie planu Marschala.
  HISTORYCZNIE Polska PO RAZ PIERWSZY od drugiej wojny mówi prawdę o zbrodniach na niej dokonanych i reperacjach za te zbrodnie.
  Dlatego jest to szokujące dla Niemców, że Polacy wreszcie mówią.
  Po traumie potrzebny jest czas na uleczenie - wtedy dopiero z dystansem można mówić o swoich racjach. Może to jest dopiero teraz czas dla Polski.
  Zamiatanie pod dywan opinii światowej, niemieckich problemów jest znamienne. Oni w swoim mniemaniu zawsze są niewinni - I wojnę światową zakończyli w propagandzie wojny obronnej niemieckich racji (oczywiście wojny prowadzonej na terenach poza granicami Niemiec).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »