Pałac Prezydencki dołączył do akcji "Koronka na ulicach miast świata"

Do akcji "Koronka na ulicach miast świata" - podczas której w czwartek, w 9. rocznicę beatyfikacji spowiednika św. s. Faustyny ks. Michała Sopoćko, o godz. 15. na skrzyżowaniach ulic na całym świecie, odmawiana będzie koronka do Bożego Miłosierdzia - dołączył Pałac Prezydencki.

Jak poinformował w specjalnym oświadczeniu kapelan prezydenta RP ks. Zbigniew Kras, koronka w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odbędzie się po raz trzeci. "Chcemy być ze wszystkimi, którzy na rogach ulic miast, miasteczek i wiosek zgromadzą się na Koronce" - zadeklarował kapelan prezydenta.

Danuta Pawłowska z zespołu Iskra Bożego Miłosierdzia, poinformowała PAP, że akcję "Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata" zainicjował w 2008 r. opiekun duchowy Zespołu Iskra Bożego Miłosierdzia, działającego przy parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, jezuita o. Remigiusz Recław.

"Chcieliśmy zrobić coś z okazji beatyfikacji o. Michała Sopoćko, która odbyła się 28 września 2008 r. Zorganizowaliśmy koncert z tej okazji i ustaliliśmy, że w rocznicę beatyfikacji powtórzymy akcję" - podkreśliła.

Pierwsza koronka odbyła się w Łodzi na 111 skrzyżowaniach i zgromadziła kilkaset osób. Jak twierdzą organizatorzy, w tym roku udział zgłosiło już ok. 300 miast z całej Polski. "Mamy też wiele zgłoszeń z innych krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Australii, Izraela, Malawi, Ukrainy, Włoch czy Kazachstanu. Jest też wiele grup, które modlą się spontanicznie nie zgłaszając nam tego" - powiedziała Pawłowska.

Wyjaśniła, że osoby, które chcą zorganizować modlitwę w swojej miejscowości powinny zgłosić się do organizatorów. "Należy wysłać do urzędu miasta zawiadomienie, że w tym konkretnym miejscu odbędzie się zgromadzenie. Dysponujemy odpowiednimi kwestionariuszami. Później wystarczy wyjść na ulicę, wziąć ze sobą różaniec i pomodlić się" - powiedziała Pawłowska.

Jak zaznaczyła, osoby, które tego dnia nie będą mogły wyjść na ulicę, mogą włączyć się w akcję w dowolnym miejscu - w pracy, w pociągu, w szpitalu. "Ważne, żebyśmy w tym dniu modlili się razem" - podkreśliła.

W tym roku uczestnicy będą się modlić w czterech intencjach: za księży, o pokój na świecie - zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, o pomoc dla uchodźców oraz za prezydenta i rząd.

"Modlimy się Koronką, ponieważ jest to modlitwa, którą św. Faustynie podyktował sam Jezus. Wychodzimy z nią na ulice, ponieważ chcemy odpowiedzieć na wyzwanie papieża Franciszka, aby wychodzić na peryferie, tam, gdzie jest zabiegany tłum, gdzie możemy spotkać osoby na co dzień niepamiętające o modlitwie" - wyjaśniła Pawłowska.

Koronka do Miłosierdzia Bożego to modlitwa, którą Jezus Chrystus miał podyktować w św. siostrze Faustynie Kowalskiej w czasie prywatnego objawienia 13 i 14 września 1935 roku w Wilnie. Koronkę najczęściej odmawia się o godz. 15, w godzinę śmierci Jezusa.

Ks. Michał Sopoćko był spowiednikiem św. s. Faustyny Kowalskiej i propagatorem kultu Miłosierdzia Bożego. W 1941 r. założył Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. Papież Benedykt XVI beatyfikował go 28 września 2008 w Białymstoku.

«« | « | 1 | » | »»
 • Aba
  25.09.2017 12:38
  W mojej parafii nawet słowem nie wspomniano o tej modlitwie. A szkoda bo to jedyna parafia w niewielkiej miejscowości. O różańcu na granicy "coś tam było", ale tylko raz jakby mimochodem. Bardzo mi szkoda, ale nie mam odwagi się o to upomnieć. Kiedyś w czymś się wychyliłam i i nie zrobię tego więcej, bo musiałabym chyba wyprowadzić się do innej parafii.
 • andrzej
  25.09.2017 13:05
  Ja bym się upominał za każdym razem, bo ksiądz ma obowiązek dobrze, a przynajmniej poprawnie wykonywać swoje obowiązki. Jak nie rozumie, że działasz, Aba, dla dobra całej wspólnoty, to może trzeba o tym porozmawiać z nim w szerszym gronie... rada parafialna??
 • KRM
  26.09.2017 02:12
  Jeżeli organizatorem "Koronki na ulicach miast świata" jest parafia to wydarzenie takie nie wymaga żadnego zgłoszenia ani przedsiębrania jakichkolwiek procedur biurokratycznych gdyż do zgromadzeń organizowanych przez Kościół nie mają zastosowania przepisy Prawa o zgromadzeniach (art. 2 pkt 2).
 • solo
  26.09.2017 19:49
  Czemu o 15 skoro to nie jest dobra pora na koronkę? Tzn. każda godzina jest dobra na modlitwę, ale akurat 15. wg św. Faustyny na inną. Nie można wieczorem, po pracy? Tak koło 17?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  18°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  20°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  wiecej »