W niedzielę z okazji XVII Dnia Papieskiego wolontariusze w całej Polsce będą zbierać pieniądze na stypendia fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" dla zdolnej, niezamożnej młodzieży. Fundacja opiekuje się teraz 2 tys. osób, 5 tys. stypendystów już ukończyło naukę.
Powstała w 2000 r. fundacja to pokłosie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski z 1999 r. "Po tej pielgrzymce pozostały niewykorzystane fundusze i episkopat początkowo chciał wybudować określoną liczbę pomników Jana Pawła II. Ostatecznie biskupi zdecydowali, że zostanie zbudowany +żywy pomnik+ - będą nim uzdolnieni młodzi ludzie z małych miast i wsi, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którzy poprzez stypendia dostaną szansę na lepszą edukację i rozwój zainteresowań - wyjaśnił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy fundacji Paweł Żulewski.
Stypendystami mogą zostać uczniowie szkół ponadpodstawowych, pochodzący z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców. Ich dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto, średnia ocen zaś nie może być niższa niż 4,75 w przypadku gimnazjalistów, a 4,5 w przypadku uczniów szkół średnich.
Urszula Orzechowska z podlaskiej wsi Augustynka, studentka I roku prawa i II roku polityki społecznej, jest stypendystką fundacji od pięciu lat. Zaznaczyła, że stypendium pozwoliło jej na opłacenie nauki w liceum w Białymstoku, a później studiów w Warszawie. "Najważniejsze jednak jest, że dzięki fundacji mam znajomych z całej Polski. Przyjaźnie trwają pomimo tego, że mieszkamy kilkaset kilometrów od siebie i jestem przekonana, że przetrwają przez całe życie" - podkreśliła.
Dodała, że za namową fundacji została wolontariuszką w Caritas Archidiecezji Białostockiej, gdzie przez kilka lat pomagała osobom z niepełnosprawnościami. "To doświadczenie pozwoliło mi się otworzyć na drugiego człowieka" - powiedziała Orzechowska.
"Fenomen fundacji polega na tym, że stypendystami opiekuje się przez całą drogę dojrzewania, a nie tylko przez rok czy dwa. To daje im ogromne szanse rozwoju, ponieważ Fundacja to nie tylko pomoc materialna, ale też formacja" - zwrócił uwagę Żulewski. Dodał, że stypendyści są zachęcani, by poznawać i wcielać w życie nauczanie Jana Pawła II - np. właśnie pomagać potrzebującym.
Stypendia, które - jak podkreślił Żulewski, są finansowane wyłącznie z datków zebranych podczas zbiórki w Dni Papieskie i indywidualnych wpłat na konto - są podzielone na dwa pakiety: socjalny i naukowy. Za pieniądze z pakietu socjalnego stypendyści mogą opłacić koszty dojazdu do szkoły, zakwaterowania, kupna odzieży. Pakiet naukowy przeznaczają na książki, opłaty za internet, dodatkowe lekcje.
"Kiedy uczyłem się w liceum, za pieniądze ze stypendium mogłem kupić książki o historii, która jest moją wielką pasją, a teraz mogę samodzielnie utrzymać się w Warszawie" - powiedział Adrian Rasiński z Karpina na Mazowszu, student IV roku historii i I roku hungarystki.
Najważniejszym przedsięwzięciem Fundacji jest Dzień Papieski, organizowany co roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, który nastąpił 16 października 1978 r. Organizatorzy podkreślają cztery wymiary święta: intelektualny, duchowy, charytatywny i artystyczny. Tego dnia, oprócz ogólnopolskiej kwesty na ulicach i parafiach na potrzeby stypendiów, w całym kraju odbywają się dyskusje poświęcone Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu, prowadzone są modlitwy w łączności z papieżem. Są też koncerty poświęcone pamięci Jana Pawła II.
Dzień wcześniej na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" wręcza nagrody "TOTUS TUUS" (do zeszłego roku "Totus"), tzw. katolickie Noble, przyznawane osobom i instytucjom, których działalność - jak podają organizatorzy - "w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II".
Żulewski przypomniał, że fundacja przyznaje też stypendium im. bp. Jana Chrapka. "Do tej pory był to konkurs o indeks na studia dziennikarskie, polityki społecznej lub nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim lub Jagiellońskim. Od tego roku jest to konkurs na najlepszą pracę magisterską i doktorską na temat postaci Jana Pawła II, w którym przewidziane są nagrody pieniężne" - poinformował rzecznik.
Fundacją kierują rada i zarząd; na czele rady stoi kard. Kazimierz Nycz.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.