To przesłanie, jakie płynie z pontyfikatu Jana Pawła II - zwrócił uwagę metropolita warszawski podczas Mszy św. z okazji XVII Dnia Papieskiego. Obchody uświetnił koncert zespołu Gospel Rain w Świątyni Opatrzności Bożej.
Centralne obchody Dnia Papieskiego odbywają się w Warszawie. W samo południe w Świątyni Opatrzności Bożej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.
Metropolita warszawski przywołał moment wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową 16 października 1978 r. - Wielka była radość i euforia w tym pierwszym momencie, mimo iż nikt wówczas nie wiedział, jaki będzie tego efekt dla Kościoła i świata. Jaki będzie tego owoc także dla nas, Polaków - stwierdził. Kardynał zaznaczył także, że informacja o wyborze papieża "nie z Włoch (...) z trudem obiegła świat”.
- Kiedy wspominamy ten dzień i 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II mamy za co dziękować (…) papież wprowadził Kościół i przeprowadził przez Nowe Tysiąclecie - mówił kardynał.
Zwrócił uwagę, że Dzień Papieski został ustanowiony, by "przypomnieć cały pontyfikat Jana Pawła II i całe jego dzieło, a jednocześnie podjąć coś z jego ducha”. - A duchem jego pontyfikatu była młodzież, o której mówił zawsze i bez zastrzeżeń: "Jesteście nadzieją Kościoła i świata” - podkreślił kaznodzieja.
Promocją nauczania papieża-Polaka zajmuje się Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, której zadaniem jest - poprzez fundusz stypendialny - budowanie "żywego pomnika Jana Pawła II”.
Agata Ślusarczyk /Foto Gość W Mszy śe. wzięli udział stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia Biskup przypomniał, że dzięki stypendiom Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wykształciło się "parę tysięcy młodych, a obecnie korzysta z pomocy przeszło 2 tys. osób” - uczniów gimnazjów, liceum, studentów.
- To młodzi ludzie, zdolni, pracowici, nie zawsze mogący sobie pozwolić na najlepszą szkołę - podkreślił kardynał.
Nawiązując do Ewangelii o winnicy, kaznodzieja zwrócił uwagę, że winnicą powierzoną przez Boga jest nie tylko Kościół, świat i nasze życie. - W tym sensie i tym kontekście możemy powiedzieć, że taką winnicą, którą dał nam Pan Bóg, i którą przyjęliśmy jako miejsce troski, jest całe dziedzictwo pontyfikatu Jana Pawła II - powiedział kardynał.
Kardynał zwrócił uwagę także na elementy pontyfikatu papieża, które współcześnie są dla nas ważną wskazówką.
Pierwszym elementem winnicy, jaką nam zostawił Jan Paweł II jest nadzieja. W liście na początek 2001 r. papież zawarł słowa: "Idźcie naprzód z nadzieją”. - Nie chodziło o naiwne, bezczynne oczekiwanie, że Bóg zrobi coś za nas. Zło można zwyciężyć tylko dobrem i to jest nasza nadzieja - zwrócił uwagę kardynał.
Drugim ważnym elementem pontyfikatu jest rodzina. - Żaden papież nie poświęcił tyle miejsca w swoim nauczaniu rodzinie. Papież pokazywał, że bez rodziny niczego dobrego zrobić się nie da - powiedział.
Dodał, że Jan Paweł II był "papieżem niezwykle profetycznym - przestrzegał przed tym, co się stanie, jeżeli świat, a tym samym rodzina rozbierze ten mur winnicy. I pozwoli, by do środka rodziny wdarły się wszystkie współczesne prądy myślowe”.
- Dziedzictwo Jana Pawła II jest winnicą nam powierzoną. Rodzina, o którą on się troszczył jest winnicą najważniejszą, jaką Pan Bóg nam dał - podkreślił kardynał. Dodał, że rodzina jest instytucją, której nie da się zastąpić.
Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy otwarty koncert galowy "Idźmy naprzód z nadzieją” w wykonaniu zespołu Gospel Rain i zaproszonych gości. Na scenie w Świątyni Opatrzności Bożej pojawili się: Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Kasia Dereń, Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert oraz Krzysztof Iwaneczko. Koncert transmitowany jest przez TVP1. Wieczorem, o godz. 18.15, przed kościołem akademickim św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu odbędzie się "Apel Miasta Warszawy ze św. Janem Pawłem II".
Jak co roku, nieodłącznym elementem święta będzie zbiórka publiczna na fundusz stypendialny dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży, którą prowadzić będzie Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.