Trzech więźniów oskarżonych o terroryzm, przetrzymywanych dotąd w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie, przewieziono w poniedziałek na Słowację - poinformowali rzecznik słowackiej policji Martin Korch oraz ministerstwo sprawiedliwości USA.
Na prośbę słowackiego rządu nie podano tożsamości więźniów - podała agencja Reutera.
W bazie sił morskich w Guantanamo od 2002 roku przetrzymywani są ludzie podejrzewani, po zamachach z 11 września 2001 roku, o terroryzm. Jak podaje Reuter, obecnie przebywa tam 193 więźniów.
Prezydent USA Barack Obama obiecał zamknięcie więzienia Guantanamo najpóźniej w styczniu tego roku. Termin ten minął w piątek. Dotrzymanie obietnicy okazało się niemożliwe, gdyż nie można było zwolnić wszystkich bez szwanku dla bezpieczeństwa, a dla większości tych, których zakwalifikowano do dalszego przetrzymywania w areszcie, nie znaleziono alternatywnego miejsca pobytu.
Administracji Obamy udało się przekazać innym krajom część tych więźniów lub przynajmniej uzyskać obietnicę ich przyjęcia. Po zamknięciu Guantanamo reszta z tej grupy ma zostać zamknięta w więzieniu w Thomson w stanie Illinois. Ten ostatni plan stoi jednak pod znakiem zapytania, gdyż nie ma jeszcze środków na przystosowanie więzienia w Thomson na przyjęcie tak niebezpiecznych więźniów.
Na początku stycznia Obama zawiesił transfer więźniów z Guantanamo do Jemenu ze względu na wzrost wpływów i wzmożoną aktywność działającej tam Al-Kaidy. To Al-Kaida w Jemenie szkoliła nigeryjskiego terrorystę, który chciał 25 grudnia zeszłego roku wysadzić amerykański samolot lecący z Amsterdamu do Detroit.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.