Papież wyjaśnia, dlaczego udziela wywiadów, które czasem budzą kontrowersje

We wstępie do mającej się ukazać we Włoszech 19 października książce „Adesso fate le vostre domande” (A teraz zadawajcie pytania) Franciszek zaznacza, że wywiady i swobodne wypowiedzi wyrażają jego pragnienie, aby Kościół potrafił prowadzić dialog ze światem współczesnym. Fragmenty wstępu papieża opublikował dzisiaj dziennik „La Repubblica”.

Franciszek wyznał, że zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z udzielaniem wywiadów i możliwością błędnej interpretacji jego wypowiedzi. Chce on jednak podjąć to „ryzyko duszpasterskie”, aby móc nawiązać bezpośrednią komunikację z ludźmi. Nawiązując do opowiedzianego w Ewangelii dialogu Jezusa z uczniami zmierzającymi do Emaus, zaznaczył że sam Pan prowadził „wywiady” ze swymi zniechęconymi uczniami.

„Pragnę Kościoła, który wie, jak włączyć się do rozmowy ludzi, który wie jak prowadzić dialog” - stwierdził papież, dodając, że dla niego wywiad jest częścią tej rozmowy Kościoła z dzisiejszym człowiekiem.

Ojciec Święty wyznał, że podczas konferencji prasowych na pokładzie samolotu, pod koniec podróży apostolskich patrzy w oczy osoby zadającej pytanie i szczerze odpowiada.

„Wiem, że muszę być ostrożny i mam nadzieję, że tak się dzieje” – powiedział papież. Zaznaczył, że zawsze modli się do Ducha Świętego, zanim zacznie słuchać pytań i na nie odpowiadać. „I tak, jak nie mogę stracić roztropności, tak też nie mogę stracić ufności. Wiem, że to może sprawić, że stanę się bezbronny, ale jest to ryzyko, które chcę podjąć” - powiedział Franciszek.

Zdaniem papieża wywiady mają wartość duszpasterską, podobnie jak codzienne homilie w Domu Świętej Marty. „To sposób komunikowania mojej posługi” – podkreślił i wyznał, że potrzebuje tej komunikacji z ludźmi.

Ojciec Święty podkreślił, że lubi udzielać wywiadów małym gazetom, gdzie wyraźniej słyszy pytania i troski niepokojące zwykłych ludzi. Stara się odpowiadać spontanicznie, by być zrozumiałym, a nie posługiwać się sztywnymi formułkami.

„Używam również prostego, popularnego języka”- wyjaśnił Franciszek. „Dla mnie wywiady to dialog, a nie wykład. Z tego powodu nie przygotowuję się do nich” – dodał papież. Zaznaczył, że czasem otrzymuje pytania z wyprzedzeniem, ale prawie nigdy ich nie czyta ani nie zastanawia nad nimi. W przypadku konferencji prasowych na pokładzie samolotu wyobraża sobie, o co mogą go pytać dziennikarze, ale odpowiadając musi spotkać się z ludźmi, spojrzeć im w oczy. „To prawda, obawiam się, że będą źle zrozumiany, ale chcę podjąć to ryzyko duszpasterskie” – stwierdził Ojciec Święty.

„Adesso fate le vostre domande” ukazuje się nakładem wydawnictwa Rizzoli. Zawiera osiem wywiadów i dialogów, pod redakcją jezuity, o. Antonio Spadaro, redaktora naczelnego renomowanego czasopisma „La Civiltà Cattolica”. Są wśród nich wywiad z o. Spadaro z 2013, szwedzkim jezuitą Ulfem Jonssonem, a także rozmowy z jezuitami na Filipinach i w Polsce w roku 2015 i 2016, podczas podróży papieskich do tych krajów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
4°C Poniedziałek
dzień
5°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »