Reklama

Kurs dla księży z zakresu bioetyki

Kapłani diecezji tarnowskiej wzięli dziś udział w kursie duszpasterskim, który był poświęcony zagadnieniom bioetycznym. Wykłady dotyczyły m.in. in vitro oraz naprotechnologii jako alternatywy dla metody sztucznego zapłodnienia

Reklama

Podczas katechez, spotkań z wiernymi i w konfesjonałach księża coraz częściej spotykają się z tematem in vitro i z dylematami etycznymi związanymi z tą metodą, dlatego Kuria Diecezjalna w Tarnowie przygotowała kurs na te tematy. W Nowym Sączu w kursie uczestniczyli kapłani m.in. z Krynicy, Piwnicznej, Limanowej i Tymbarku.

„Księża, wbrew ogólnej opinii, mają wiedzę na temat in vitro, czytają fachową literaturę. Kurs zapewne pomoże w praktyce duszpasterskiej. Najczęściej o zagadnienia bioetyczne pyta mnie młodzież, która stawia trudne pytania” - mówi ks. Stanisław Porębski z Krynicy.

Księża czytają prasę katolicką i publikacje w internecie na temat in vitro i naprotechnologii. Podkreślają, że trzeba cały czas się dokształcać w tematach medycznych, dlatego z zainteresowaniem wysłuchali wykładów.

Podczas kursu prelekcję "Kwestie bioetyczne we współczesnym duszpasterstwie" wygłosił bp Józef Wróbel, natomiast o aktualnych problemach etyczno-medycznych na początku XXI wieku mówił doktor medycyny Piotr Klimas.

„Stosowanie in vitro jest grzechem” - mówił biskup Wróbel. Podkreślił, że Kościół sprzeciwiając się metodzie sztucznego zapłodnienia broni godności człowieka. Biskup w rozmowie z KAI dodał, że coraz częściej rozmawia na ten temat z małżeństwami. „Wiele z nich, kiedy dowiaduje się na czym tak naprawdę polega metoda, rezygnuje z niej. Są też i osoby dla których pragnienie posiadania dziecka jest silniejsze i wtedy technika zwycięża” - powiedział bp Wróbel.

Kościół proponuje małżonkom naprotechnologię, która jest skuteczniejsza niż in vitro. Na ten temat mówił dr Piotr Klimas. - „Naprotechnologia to metoda wyboru, to przywrócenie funkcji układu rozrodczego kobiety, a co ważne, do poczęcia dochodzi w akcie małżeńskim. Naprotechnologia bywa nawet trzykrotnie skuteczniejsza niż in vitro” - dodaje lekarz. Jego zdaniem, metoda sztucznego zapłodnienia jest nieetyczna i tak uważa większość lekarzy. „Jestem przeciwny tej metodzie także z tego powodu, że jest ona inwazyjna jeżeli chodzi o zdrowie kobiety i dziecka” - powiedział dr Klimas.

Kurs dla księży będzie kontynuowany jutro i w sobotę w Tarnowie dla kolejnej grupy duszpasterzy. W sumie weźmie w nim udział 950 kapłanów. To proboszczowie i wikariusze parafii diecezji tarnowskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
4°C Środa
rano
7°C Środa
dzień
wiecej »

Reklama