Kapłani diecezji tarnowskiej wzięli dziś udział w kursie duszpasterskim, który był poświęcony zagadnieniom bioetycznym. Wykłady dotyczyły m.in. in vitro oraz naprotechnologii jako alternatywy dla metody sztucznego zapłodnienia
Podczas katechez, spotkań z wiernymi i w konfesjonałach księża coraz częściej spotykają się z tematem in vitro i z dylematami etycznymi związanymi z tą metodą, dlatego Kuria Diecezjalna w Tarnowie przygotowała kurs na te tematy. W Nowym Sączu w kursie uczestniczyli kapłani m.in. z Krynicy, Piwnicznej, Limanowej i Tymbarku.
„Księża, wbrew ogólnej opinii, mają wiedzę na temat in vitro, czytają fachową literaturę. Kurs zapewne pomoże w praktyce duszpasterskiej. Najczęściej o zagadnienia bioetyczne pyta mnie młodzież, która stawia trudne pytania” - mówi ks. Stanisław Porębski z Krynicy.
Księża czytają prasę katolicką i publikacje w internecie na temat in vitro i naprotechnologii. Podkreślają, że trzeba cały czas się dokształcać w tematach medycznych, dlatego z zainteresowaniem wysłuchali wykładów.
Podczas kursu prelekcję "Kwestie bioetyczne we współczesnym duszpasterstwie" wygłosił bp Józef Wróbel, natomiast o aktualnych problemach etyczno-medycznych na początku XXI wieku mówił doktor medycyny Piotr Klimas.
„Stosowanie in vitro jest grzechem” - mówił biskup Wróbel. Podkreślił, że Kościół sprzeciwiając się metodzie sztucznego zapłodnienia broni godności człowieka. Biskup w rozmowie z KAI dodał, że coraz częściej rozmawia na ten temat z małżeństwami. „Wiele z nich, kiedy dowiaduje się na czym tak naprawdę polega metoda, rezygnuje z niej. Są też i osoby dla których pragnienie posiadania dziecka jest silniejsze i wtedy technika zwycięża” - powiedział bp Wróbel.
Kościół proponuje małżonkom naprotechnologię, która jest skuteczniejsza niż in vitro. Na ten temat mówił dr Piotr Klimas. - „Naprotechnologia to metoda wyboru, to przywrócenie funkcji układu rozrodczego kobiety, a co ważne, do poczęcia dochodzi w akcie małżeńskim. Naprotechnologia bywa nawet trzykrotnie skuteczniejsza niż in vitro” - dodaje lekarz. Jego zdaniem, metoda sztucznego zapłodnienia jest nieetyczna i tak uważa większość lekarzy. „Jestem przeciwny tej metodzie także z tego powodu, że jest ona inwazyjna jeżeli chodzi o zdrowie kobiety i dziecka” - powiedział dr Klimas.
Kurs dla księży będzie kontynuowany jutro i w sobotę w Tarnowie dla kolejnej grupy duszpasterzy. W sumie weźmie w nim udział 950 kapłanów. To proboszczowie i wikariusze parafii diecezji tarnowskiej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.