Saperzy z 7. Brygady Obrony Wybrzeża zakończyli w czwartek po południu kruszenie lodowego zatoru w porcie w Ustce (Pomorskie) - poinformowała PAP rzeczniczka jednostki kapitan Agnieszka Sirant.
Zator trzeba było zlikwidować, bo przy niskim stanie Bałtyku, nanoszącej nowe kawałki kry rzece Słupi oraz spodziewanym sztormie - w porcie mogło dojść do spiętrzenia wód i tzw. cofki, która groziła zalaniem przyportowej części miasta.
"Lód skruszono wcześniej, niż zakładano. Przewidywania były takie, że zator będziemy likwidować jeszcze w piątek" - dodała kpt. Sirant.
Kruszenie zatoru o długości ok. 150 m i grubości lodu ok. 60 cm trwało dwa dni. Zator powstał w głębi portu przy ujściu rzeki Słupia do Bałtyku. Wojsko o pomoc poprosił burmistrz Ustki Jan Olech. Skorzystanie z pomocy saperów było uzależnione od zgody ministra obrony narodowej. Taką zgodę MON wydał we wtorek późnym wieczorem.
Przy kruszeniu lodu pracowało 15 saperów. W środę żołnierze ubrani w tzw. suche skafandry wchodzili na lód, drążyli w nim otwory, po czym wkładali w nie kostki trotylu o wadze od 200 g do 5 kg, a następnie je detonowali. Zużyto wówczas 12 kg materiału wybuchowego.
W czwartek saperzy zmienili technikę kruszenia zatoru. Trotyl o wadze od 400 do 800 g rzucano z nabrzeża na lód. Ta metoda okazała się szybsza.
Saperom przy likwidacji zatoru pomagał statek "Marzenka" z Urzędu Morskiego w Słupsku. Jednostka dodatkowo rozdrabniała skruszony denotacjami lód.
Kapitan portu w Ustce Andrzej Rączka powiedział w czwartek PAP, że zablokowany dotychczas odcinek jest już wolny od lodu i obecnie nie ma zagrożenia podtopieniem terenów przyportowych. Jednak z powodu północnego wiatru lód spływa do morza bardzo powoli.
Natomiast rzecznik usteckiego ratusza Jacek Cegła poinformował w czwartek, że w czasie kruszenia lodu w porcie nie doszło do żadnych przypadkowych zniszczeń.
Cegła dodał, że koszty saperskiej akcji będą dla miasta symboliczne. "Zapłacimy jedynie za zużyty przez wojsko trotyl" - powiedział rzecznik ratusza.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.