Do ceny każdego biletu lotniczego na całym świecie należy dodać 1-2 dolary na fundusz walki z HIV, malarią i innymi chorobami w krajach najbiedniejszych - zaproponował w czwartek w Watykanie były szef Parlamentu Europejskiego (PE) Hans-Gert Poettering.
Na konferencji prasowej z okazji prezentacji orędzia papieża Benedykta XVI na Wielki Post niemiecki chadek, który jest przewodniczącym Fundacji Konrada Adenauera powiedział, że "solidarność nie jest abstrakcją i musi być czymś konkretnym".
"Dzisiaj zdajemy sobie sprawę z tego, że bogate kraje stają się coraz bogatsze, a biedne coraz biedniejsze. Dwa miliardy ludzi żyje za mniej niż 1,5 dolara dziennie" - mówił Poettering. "Nie należy oczekiwać - choć bardzo by się pragnęło - że bogate państwa raptownie zwiększą pomoc rozwojową" - przyznał były przewodniczący PE.
Jego zdaniem należy szukać innych dróg udzielania pomocy. Jako przykład Poettering wskazał fundusz UNITAID, związany ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Jego celem jest walka z HIV, malarią, gruźlicą i innymi chorobami w 93 najuboższych krajach świata. Znaczną część jego środków stanowią niewielkie sumy, dodawane do cen biletów lotniczych - przypomniał. Dzięki temu udało się zebrać w 15 krajach 1,5 miliarda dolarów.
"Chciałbym zaproponować rozszerzenie tej inicjatywy na wszystkie kraje i wszystkie linie lotnicze. Pasażerowie samolotów mogą pozwolić sobie na to, by zapłacić odrobinę więcej za bilet. Dzięki dodatkowym miliardom moglibyśmy zmniejszyć ubóstwo na świecie "- oświadczył Poettering.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.