Waszczykowski: Wpis Tuska to rozpaczliwy krzyk frustracji

Donald Tusk nie może zaistnieć aktywnie w polityce europejskiej, więc próbuje ingerować w polską politykę wewnętrzną; ten wpis jest rozpaczliwym krzykiem frustracji - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się do wpisu na Twitterze szefa Rady Europejskiej.

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał w niedzielę na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Widać, że ten wpis jest jakimś rozpaczliwym krzykiem frustracji. Nie może zaistnieć aktywnie w polityce europejskiej, więc próbuje wrócić do polskiej polityki, mieszać i ingerować w polską politykę" - powiedział PAP szef polskiej dyplomacji.

Waszczykowski zaznaczył, że Tusk "jako przewodniczący Rady Europejskiej zachował się biernie wobec wszystkich kryzysów ostatnich dwóch, trzech lat". "Nie mamy przecież jego reakcji na temat tego, co się dzieje w Wielkiej Brytanii (...), nie mamy jego zaangażowania w czasie referendum brexitowego. Nie reaguje, jest bierny w kwestiach hiszpańsko-katalońskich" - wymieniał szef MSZ.

Ponadto - mówił Waszczykowski - "w zasadzie nikt nie wie, jaki jest jego stosunek do reformy UE". "Jedyne, co potrafi wymyśleć, to tę agendę liderów, która jest praktycznie harmonogramem pracy nad reformą Unii. Natomiast nie odpowiada na to, co proponuje (szef KE Jean-Claude) Juncker, co proponuje (prezydent Francji Emmanuel) Macron. To on jest wyizolowany. Efektem jest ostania propozycja Junckera, by to stanowisko zlikwidować, połączyć ze stanowiskiem szefa Komisji Europejskiej" - mówił minister spraw zagranicznych.

Podkreślił, że wpis Donalda Tuska jest skandaliczny z dwóch względów. "Po pierwsze w sposób zakłamujący mówi on o sprawach międzynarodowych, o polskiej polityce zagranicznej, a po drugie oczywiście wtrąca się kolejny raz w politykę wewnętrzną naszego kraju, co pokazuje, że jest człowiekiem - mimo tego że posiadającym stanowisko międzynarodowe - mocno zaangażowanym w konflikt polityczny po jednej stronie w Polsce" - powiedział Waszczykowski.

Podkreślił, że Tusk w swoim wpisie "mija się z prawdą na temat Ukrainy". Zaznaczył, że obecny szef Rady Europejskiej jeszcze jako premier polskiego rządu "przez lata nie reagował na sytuację ukraińską, nie reagował na to, kiedy (szef MSZ Radosław) Sikorski negocjował w czasie Majdanu porozumienie z (prezydentem Ukrainy Wiktorem) Janukowyczem i kiedy ono zostało wprowadzone w życie to przez wiele miesięcy trwała wojna domowa na terytorium Ukrainy" - mówił Waszczykowski.

Jak zaznaczył, Tusk "nie reagował na aneksję Krymu, na to, co się stało w Donbasie, na rebelię podsycaną przez Rosjan". "A już wtedy przecież, w 2014 roku, było wiadomo, zakładam, że musiał wiedzieć, że czeka go poważny awans międzynarodowy" - dodał szef MSZ.

"Nie reagował na skandaliczne słowa odcinające się od tego kryzysu przez panią (premier Ewę) Kopacz, która mówiła, że na wypadek wojny to ona będzie się zamykała z dziećmi w piwnicy. On również nie zgodził się na propozycję (prezydenta Białorusi Alaksandra) Łukaszenki w 2014 roku, aby Polska została włączona w miński proces pokojowy, czyli to on wyeliminował polską politykę zagraniczną z procesu wpływu na możliwość rozwiązania w pokojowy sposób konfliktu rosyjsko-ukraińskiego" - powiedział Waszczykowski.

Zatem - zaznaczył szef dyplomacji - Tusk nie ma prawa dzisiaj zrobić zarzutów. "I w takim momencie, kiedy doszło do pewnej dyskusji, do dialogu na temat fatalnego zachowania się niektórych polityków ukraińskich, gloryfikacji UPA i kiedy jest wreszcie polska reakcja, to on wchodzi w ten konflikt w zasadzie oskarżając Polskę, że stoi po stronie rosyjskiej, zamiast podkreślać, że Polska w ten sposób próbuje realizować swoje interesy" - mówił minister spraw zagranicznych.

W sobotę ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło został wezwany do MSZ Ukrainy w trybie pilnym w związku z niewpuszczeniem do Polski sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Swiatosława Szeremety.

Z kolei w środę Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 Traktatu o UE wobec Polski. Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, SLD wstrzymało się od głosu, eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu. Większość PO wstrzymała się od głosu, ale sześciu europosłów poparło ten dokument.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  19.11.2017 23:07
  Waszczykowski jest zdenerwowany na mocny głos Tuska, ponieważ dręczy go to, iż Rząd Polski łamie zasady w UE, tego nie było jeszcze nigdy w historii i nie stosuje się również do postanowień Trybunał Sprawiedliwości.
 • Gość_Wtorkowy
  20.11.2017 06:45
  Za 50 lat będziemy mieć w Polsce ulice Donalda Tuska, za to nie będzie ulic Jarosława Kaczyńskiego.
 • obserwator
  20.11.2017 09:06
  Czekam na zapowiadaną rekonstrukcję rządu i odwołanie tego tęgiego mózgu dyplomacji, bo dość już naszkodził. A swoją drogą, w kraju, gdy się ma publiczne media, można zakłamywać sytuację, poza jego granicami nie sposób, a już szczególnie gdy ma się do dyspozycji takie kadry, jakimi szczyci się nasz MSZ. Wstyd i hańba.
 • Krzysiek
  20.11.2017 16:55
  >>Wpis Tuska to rozpaczliwy krzyk frustracji<<
  Jest to OBRAŹLIWE dla pana Tuska - ponieważ sugeruje, że jego działania są TYLKO emocjonalne.
  Wg mnie, takie wpisy i postępowanie, to jest przejaw konsekwentnego i świadomego planu działania.
  Pan Tusk bardzo czytelnie deklaruje się komu służy i konsekwentnie to realizuje - np. jeden z pierwszych podpisów jako Premier Polski złożył na anulowaniu dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  18°C Wtorek
  dzień
  wiecej »