DGP: Ministerstwo Zdrowia otwiera nowy front na wojnie z substancjami psychoaktywnymi

Ministerstwo Zdrowia otwiera nowy front na wojnie z substancjami psychoaktywnymi; karani mają być nie tylko ich dystrybutorzy, ale także posiadacze, i to surowo, bo pod tym względem nielegalne środki zostaną zrównane z narkotykami - pisze poniedziałkowy DGP.

Z przygotowywanego przez resort Konstantego Radziwiłła projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wynika, że za samo posiadanie dopalaczy w najlepszym przypadku grozić będzie grzywna, a w najgorszym (gdy będą to znaczne ilości substancji) - pozbawienie wolności do trzech lat - informuje w poniedziałek DGP.

Ministerstwo Zdrowia chce też znacznie surowiej niż dzisiaj karać za sprzedaż zakazanych substancji psychoaktywnych. Grozić ma za to do 12 lat więzienia. Za nakłanianie małoletniego do spożycia takiej substancji będzie można trafić za kratki na osiem lat, a jeśli zrobi się w to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kara urośnie do 10 lat.

Jak podaje gazeta, stworzony zostanie też specjalny rejestr zatruć i zgonów spowodowanych przez te środki. Placówki lecznicze podejrzewające, że ich pacjent zatruł się dopalaczem, będą musiały w ciągu 48 godzin powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ten przekaże wiadomość głównemu inspektorowi, który do końca marca każdego roku będzie sporządzał raport podsumowujący zgłoszenia z całej Polski. Obecnie takie dane zbiera konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii i przekazuje je do GIS.

Według informacji DGP resort zdrowia zamierza walczyć z dopalaczami również w sieci. Chce, żeby główny inspektor sanitarny zarządzał rejestrem internetowych domen (tak samo jak przy e-hazardzie) prowadzących nielegalny handel. Dostawcy internetu będą musieli zablokować dostęp do takiej strony w ciągu 48 godzin. Za niepodporządkowanie się tym obowiązkom firmom telekomunikacyjnym będzie grozić kara finansowa.

Nowe przepisy mają także zapewnić pomoc osobom uzależnionym od dopalaczy. Resort zdrowia proponuje, by uzależnienie od nowych substancji psychoaktywnych podlegało leczeniu i rehabilitacji tak samo jak uzależnienie od narkotyków.

Jak mówi DGP Artur Malczewski, kierownik Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii w Krajowy Biurze ds. Przeciwdziałania Narkomanii, w Polsce działa około stu sklepów z dopalaczami, co daje nam jedno z czołowych miejsc w Europie.

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują za handel dopalaczami jedynie kary finansowe. W dodatku są one mało efektywne. Z rachunku na 64,8 mln wystawionego sprzedawcom przez Państwową Inspekcję Sanitarną w latach 2010-2016 r. udało się wyegzekwować zaledwie 1,8 mln.

Jak podkreśla dziennik, tylko w tym roku dopalaczami zatruło się kilka tysięcy osób, a 10 zmarło.

«« | « | 1 | » | »»
 • TomaszL
  20.11.2017 08:19
  Może MZ otworzy w końcu front walki z kolejkami do specjalistów czy do badań specjalistycznych. A może w końcu kiedyś projekt P1 uda się zakończyć (to tak przy okazji jak czytam o kolejnych rejestrach)?
 • Rudno Dolne
  20.11.2017 11:15
  Ble ble ble... kolega wyszedł co z 4 z rzedu pobytu w szpitalu psychiatrycznym w związku z ćpaniem i co? I bez zmian. I taka jest ta walka z dostepnoscia do narkotykow. Tolerancja, wolność i syf a nie walka. Wiadomo sama policja nawet gdyby chciała swiata nie zbawi. Jak można kogoś zamknąć w psychiatryku za ćpanie a potem odstawić z powrotem do tych samych dilerów i środowiska? Normalnie można, tak się robi i to jest normalność. Jakbym dodał więcej informacji o koledze to byłoby ciekawiej, ale łatwiej by go namierzyć wtedy a nie o to mi chodzi.
 • cddf
  20.11.2017 12:18
  i tak ma być..... te całe dopalacze niszczą nasz społeczeństwo... a ci wszyscy handlarze tym świństwem śmieją się z policji i prawa. jak się ostro z to wezmą to zjawisko dopalaczy zostanie wyeliminowane z Polski.
 • ende
  20.11.2017 19:02
  Jestem za karaniem handlarzy, nie drobnych posiadaczy. Karanie posiadaczy może stanowić pole do nadużyć - jaki problem podrzucić coś komuś, a potem złożyć donos. Np.w walkach rozwodowych o dzieci.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  23°C Wtorek
  wieczór
  18°C Środa
  noc
  wiecej »