Kard. Kurt Koch: Dla mnie jest ważne, żeby w przyszłości ekumenizm stał się ruchem wszystkich ludzi, którzy Kościół tworzą.
Abp Alfons Nossol przypominał, że misyjność Kościoła jest ostatnim nakazem zmartwychwstałego Pana przed Wniebowstąpieniem. - Kościół Chrystusowy z natury swej jest misjonarski, dlatego jego imperatyw brzmi: musi posyłać, bo inaczej się skończy - mówił abp Nossol. Podkreślał, że chrześcijanom wspólnie została zlecona misyjność w odniesieniu do wszystkich kontynentów.
- Dialogi doktrynalne pomagają nam teologicznie zrozumieć, że nas - chrześcijan różnych konfesji - więcej łączy niż dzieli - podkreślał. Wśród dorobku ekumeniczne wymienił m.in. Encyklopedię Ekumenizmu w Polsce, nowe spojrzenie na tradycję, które niesie dotarcie do pierwotnego żaru, wspólną deklarację o usprawiedliwieniu, a także obchody 500-lecia Reformacji.
- Myślę, że nasz doktrynalny dialog potrzebuje pogłębienia przez ekumenię wierzących serc - mówił abp Alfons Nossol, przywołując wizję ekumenii Waltera Nigga, szwajcarskiego teologa reformowanego. - Mówił, że my, wszyscy chrześcijanie musimy się ustawić w szeregu zbliżania się do Chrystusowego krzyża. Jak się będziemy zbliżać, to zaczniemy się też wzajemnie obejmować - przywoływał arcybiskup.
- Rozróżniamy między ekumenią miłości i ekumenią prawdy. Ekumenia miłości jest pogłębieniem siostrzano-braterskich relacji między Kościołami. A ekumenia prawdy jest dialogiem ekumenicznym, który może się dziać tylko wtedy, gdy jest niesiony ekumenią miłości. Dlatego chodzi o ekumenię życia, miłości i wiary. Bez tego dialog ekumeniczny trafi w próżnię - tłumaczył kard. Kurt Koch.
- Jest pięknie, kiedy zwierzchnicy Kościołów spotykają się i obradują, ale jeśli wierni nie będą mieli w tym udziału, to zwierzchnicy będą unosili się w powietrzu. Dlatego musimy próbować zapraszać do ruchu ekumenicznego także naszych wiernych. Nie poprzez wielkie rozmowy teologiczne, ale poprzez rozpoczęcie rozmów o wierze z naszymi wiernymi. Dla mnie jest ważne, żeby w przyszłości ekumenizm stał się ruchem kościelnym, ruchem wszystkich ludzi, którzy Kościół tworzą - mówił kardynał. Podkreślał, że zadaniem teologów jest napędzanie tego ruchu, który jest związany z życiem, modlitwą i wiarą.
- Tożsamość jest bardzo istotna. Żeby prowadzić rozmowy ekumeniczne, musimy najpierw wiedzieć, kim jesteśmy, w jaki sposób wierzymy, i w czym się różnimy od innych wyznań. Rozumienie i znanie także naszych partnerów, ich sposobów myślenia pozwala znajdować wspólne mianowniki i przestrzenie, w których możemy się do siebie zbliżać - podkreślił bp Jerzy Samiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
- Ekumenia w rozumieniu Kościołów protestanckich jest pojednaną różnorodnością. W pewien sposób każdy z nas, mając swoją tożsamość, jest z tej tożsamości dumny. I trudno nam byłoby z niej zrezygnować. To, co powinno nam towarzyszyć, to wzajemna miłość i szacunek, a także wychodzenie do świata, który coraz bardziej jest zeświecczony - mówił bp Samiec.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.