Policyjna specgrupa zatrzymała sprawców porwania dla okupu 43-latki

Policyjna specgrupa, w której skład której weszło 200 funkcjonariuszy, zatrzymała trzech mężczyzn, którzy porwali dla okupu żonę biznesmena ze Śląska. 43-latka cała i zdrowa wróciła do bliskich. Sprawcy, notowani w przeszłości za rozboje, pobicia i handel narkotykami, usłyszeli zarzuty.

O szczegółach akcji poinformowali w środę komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz zastępczyni prokuratora generalnego Beata Marczak.

13 listopada 43-letnia mieszkanka woj. śląskiego została zatrzymana do, jak się później okazało, fikcyjnej kontroli drogowej przez osoby używające elementów zbliżonych do policyjnego ubioru. Kobieta została uprowadzona, a za jej uwolnienie porywacze zażądali okupu - według nieoficjalnych informacji ponad 1 mln euro. Po przekazaniu pieniędzy porwana wróciła do domu. Policjanci odzyskali większość przekazanej sprawcom kwoty.

Szef policji przekazał dziennikarzom, że w sprawę zaangażowano blisko 200 policjantów m.in. z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze przez ponad dwa tygodnie pracowali nad uwolnieniem porwanej kobiety i zatrzymaniem osób odpowiedzialnych za jej uprowadzenie dla okupu.

"Po trzech dniach, po przekazaniu sprawcom żądanego okupu, kobieta została uwolniona w dobrym stanie zdrowia, bez jakichkolwiek obrażeń" - powiedział Szymczyk.

Zatrzymani mężczyźni to mieszkańcy woj. śląskiego w wieku: 36, 43 i 52 lata, notowani wcześniej za przestępstwa rozbójnicze, pobicia i udział w grupach zajmujących się obrotem narkotykami.

Jak poinformowała policja, podczas przeszukań mieszkań zatrzymanych oraz wynajętego domu, w którym przetrzymywana była kobieta, policjanci znaleźli hełmy, kominiarki oraz odzież imitującą policyjny mundur, a także telefony, z których korzystali zatrzymani. W garażu na terenie posesji znajdował się samochód, którym jak wynika z przeprowadzonych analiz przewożona była porwana.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi śląski wydział departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych. Jak poinformowała Marczak, trzeci mężczyzna, zatrzymany w poniedziałek, staranował radiowóz. "Wobec niego prawdopodobnie zostanie skierowany wniosek o aresztowanie" - powiedziała Marczak.

Jak poinformowała, w ramach prowadzonego śledztwa do zbadania jest jeszcze wiele śladów oraz przesłuchanych ma być szereg świadków.

Za porwanie dla okupu grozi od 3 do 15 lat więzienia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Wtorek
  dzień
  4°C Wtorek
  wieczór
  1°C Środa
  noc
  1°C Środa
  rano
  wiecej »