Kard. T. Bertone do kapłanów

Troszczmy się o to, by w naszym życiu kapłańskim byli zawsze obecni Pan Jezus i Maryja - powiedział 11 lutego kard. Tarcisio Bertone w homilii wygłoszonej w katedrze wrocławskiej. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego przybył do stolicy Dolnego Śląska, aby odebrać tytuł doktora honoris causa, przyznany mu przez tamtejszy Papieski Wydział Teologiczny.

W homilii gość z Watykanu przypomniał duchownym, że w trwającym obecnie Roku Kapłańskim wszyscy są wezwani do tego, by przez swoją posługę "być coraz bardziej jaśniejącymi znakami obecności Chrystusa Zbawiciela". "Powinniśmy na nowo odkryć wielkość sakramentu, który nas do Niego upodobnił i uświadomić sobie jego niewyczerpaną owocność. Przejawia się ona w wielorakich posługach, które podejmujemy w służbie Kościoła i Królestwa Bożego" - powiedział kaznodzieja. Podkreślił, że "w czasie sprawowanych przez nas Mszy świętych za każdym razem rzeczywiście uobecniamy Chrystusa na ołtarzu, a udzielając rozgrzeszenia «in persona Christi» ofiarujemy grzesznikowi możliwość, by skorzystał z łaski odkupienia i doświadczył radości pojednania z Bogiem i braćmi”.

„Wiemy, jak bardzo święty Proboszcz z Ars czuł się nieodpowiednim wobec tak wielkiego zadania" - powiedział o św. Janie Vianneyu kardynał. Nazwał go "gigantem w wierze, w modlitwie, w gorliwości o dusze", a "jego świadectwo daje nam światło i umacnia nas". "My także, myśląc o godności kapłaństwa w Chrystusowym Kościele, odczuwamy cały kontrast w świetle naszych ograniczeń i naszej kruchości” - oświadczył purpurat.

„W chwilach szczególnych trudności lub zmęczenia my również możemy doświadczać czegoś podobnego do tego, co działo się podczas wesela w Kanie Galilejskiej: zaczyna brakować wina, to znaczy może słabnąć wewnętrzny zapał i radość pierwszych lat kapłaństwa. Zaniedbania, zwłaszcza w modlitwie, wprowadzają w serce pewną oschłość, pojawia się poczucie niezadowolenia i frustracji" - tłumaczył kardynał.

"Troszczmy się tylko zawsze o to, aby w naszym życiu kapłańskim byli zawsze obecni Pan Jezus i Maryja, Jego i nasza Matka" - zwrócił się sekretarz stanu do kapłanów. Zauważył, że dzięki Nim „wesele” kapłaństwa nie będzie miało nigdy końca. "Nasza miłość może się zawsze odnowić, a także przez chwile trudności stać się jeszcze lepsza, podobna do kapłańskiego Serca Chrystusa. Oto życzenie, jakie wam składam w Roku Kapłańskim, powierzając je niebieskiemu wstawiennictwu Najświętszej Maryi, Matki kapłanów" - zakończył kaznodzieja.

W południe rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego, podczas którego kard. Bertone odbierze doktorat honoris causa. Laudację wygłosi ks. prof. Waldemar Irek, rektor PWT. Następnie laureat wygłosi okolicznościowy wykład.

Będzie to już drugie takie wyróżnienie przyznane watykańskiemu sekretarzowi stanu przez polską uczelnię 30 kwietnia ub. roku kard. Bertone otrzymał honorowy doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wcześniej tenże Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu obdarzył tą godnością poprzedniego sekretarza stanu kard. Angelo Sodano - 9 października 2002 a dwa lata wcześniej - 27 października 2000 honorowym doktorem Wydziału został ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
dzień
8°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »