Trzech urzędników miasta stołecznego Warszawy zostało zatrzymanych w poniedziałek ws. "dzikiej reprywatyzacji" - poinformowała Prokuratura Krajowa. To kolejne zatrzymania w tej sprawie.
Jak poinformowano, zatrzymania odbyły się na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Wszyscy zatrzymani zamieszani są w przestępczą działalność dotyczącą reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.
Są to Krzysztof R. - kierownik Działu Nieruchomości Dekretowych m. st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy, Jacek W. - główny specjalista Pierwszego Działu Nieruchomości Dekretowych m. st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy oraz Kamil D. - podinspektor Drugiego Działu Nieruchomości Dekretowych m. st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy.
"Z ustaleń CBA i prokuratury wynika, że przyjmowali i przez lata wysokie łapówki za pomoc przy zwrotach nieruchomości warszawskich i przy wypłatach odszkodowań" - powiedział PAP Piotr Kaczorek z CBA. Zaznaczył, że w tej chwili nie może udzielać więcej informacji, ponieważ trwają czynności śledcze, m.in. przeszukania w miejscu pracy zatrzymanych.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że jedna z zatrzymanych osób miała w poniedziałek zeznawać przed komisją weryfikacyjną.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu ogłoszone zostaną im zarzuty o charakterze korupcyjnym i zostaną oni przesłuchani w charakterze podejrzanych. Potem prokurator podejmie decyzje co do rodzaju zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych. Trwają przeszukania w miejscach zamieszkania zatrzymanych.
W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu oraz w prokuraturach jej podległych toczy się obecnie 35 śledztw dotyczących reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Szkoda wyrządzona działaniem podejrzanych w sprawach Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu opiewa na kwotę 850 mln zł.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.