Dużym wyzwaniem dla Kościoła jest wejście w świat cyfrowy i zaoferowanie społecznościom internetowym opieki duszpasterskiej – uważa abp Claudio Maria Celli
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu spotkał się w Delhi z odpowiedzialnymi za komunikację w indyjskich diecezjach. Pochwalił przy tym indyjski Kościół za pionierskie wysiłki w budowaniu systemu kształcenia medialnego.
Internet bez wątpienia ułatwił komunikację, przyspieszył dzielenie się wiedzą i jak nigdy zbliżył do siebie kultury. Doprowadził też do powstania nowych, ponadnarodowych społeczności, które spotykają się w cyfrowym świecie – zauważył abp Celli. Nie ulega jednak wątpliwości, że w tym samym czasie nowe technologie zachęcają do nienawiści, konsumpcjonizmu, wykorzystywania i manipulowania innymi. Internet pozostaje jednak wielkim wyzwaniem dla Kościoła, choć jest on świadomy ryzyka i trudności, jakie się z nim wiążą. By nowa technologia objęła olbrzymią liczbę biednych ludzi w trzecim świecie, konieczne jest zmniejszenie nierówności w dostępie do świata cyfrowego. Szef watykańskiej dykasterii medialnej widzi tu istotną misję Kościoła.
Katolickie strony internetowe mają być na tyle atrakcyjne, by przyciągnąć poszukujących prawdy w cyberprzestrzeni – zachęcał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Mają one też być dostosowane do młodych ludzi. To oni spędzają w sieci najwięcej czasu. W Europie młodzież wysyła średnio dziennie prawie 30 wiadomości przez internet, a robi to raczej z rozpaczy, by pokonać samotność – dodał abp Celli.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...