W okresie PRL-u, mimo sprzeciwu ówczesnych władz, budował kościoły. Udzielał schronienia działaczom Solidarności i ukrywającym się żołnierzom majora Ponurego (Jana Piwnika).
Ks. prał. Bogdan Lipiec został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Znalazł się w gronie zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej, którym w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości odznaczenia przyznał prezydent Andrzej Duda.
O nadanie ks. B. Lipcowi Krzyża Oficerskiego wnioskowali Marta Zięba, starachowicka radna PiS, oraz Zdzisław Woźniak, wójt gminy Skarżysko Kościelne, i przewodnicząca rady tej gminy Marzena Piętak.
M. Zięba należy do parafii NMP Królowej Polski w Starachowicach, w której ks. Lipiec był wieloletnim proboszczem i budowniczym świątyni. - Ks. Prałat ma bardzo duże zasługi w walce przeciwko totalitaryzmowi komunistycznemu. W ciężkich czasach, gdy władza nie sprzyjała Kościołowi, dokonał rzeczy niemożliwych. Bez zezwolenia władz państwowych wybudował dwa kościoły: w Kierzu Niedźwiedzim i Nagorzycach. Narażając swoje życie, ukrywał na plebanii i dawał schronienie byłym żołnierzy majora Ponurego ściganych przez UB - podkreśla radna.
Ks. B. Lipiec pochodzi z Rzeczniowa. Urodził się w 1936 r. Obecnie cała jego rodzina mieszka w Starachowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1959 r. w Sandomierzu z rąk bp. Jana Kantego Lorka. Jako wikariusz pracował w parafiach: Petrykozy, Nowa Słupia, Drzewica, Pionki, Ostrowiec Świętokrzyski, Tczów, Staszów, Jastrząb, Opoczno, Iłża i Nagorzyce. Gdy pracował w Jastrzębiu, w miejscowości Kierz Niedźwiedzi - wbrew woli władz PRL - wybudował kościół. Dlatego wskutek nacisku komunistów musiał odejść z parafii. Kolejny kościół zbudował w Nagorzycach gmina Waśniów. W 1987 r. otrzymał misję budowy trzeciej świątyni w Michałowie. Dziś to dzielnica Starachowic, w której znajduje się parafia NMP Królowej Polski. Ks. Lipiec jako emeryt jest tam rezydentem. Od wielu lat działa w Polskich Drużynach Strzeleckich. Za swoje zasługi został Honorowym Obywatelem trzech gmin: Rzeczniowa, Waśniowa i Skarżyska Kościelnego i został odznaczony medalem Pro Patria przyznawanym przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Odznaczenia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczał Andrzej Dera, sekretarz stanu w KPRP, w towarzystwie Ireny Zofii Romaszewskiej, doradcy prezydenta RP, przewodniczącej zespołu do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaczeń dla działaczy opozycji demokratycznej.
W Warszawie ks. Lipcowi towarzyszyli Danuta Krępa, starosta starachowicki, Krzysztof Lipiec, poseł na Sejm RP, radna Marta Zięba, Dariusz Lipiec, dyrektor I LO w Starachowicach, Zdzisław Woźniak, wójt gminy Skarżysko Kościelne, Marzena Piętak, przewodnicząca rady gminy, oraz krewni księdza prałata. Sam odznaczony przyznał, że czuje wielkie wzruszenie i satysfakcję, gdyż władze państwowe doceniły jego postawę jako patrioty, kochającego Boga, Ojczyznę i człowieka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.