17 października odbędzie się kanonizacja krakowskiego duszpasterza, błogosławionego Stanisława Kazimierczyka (1433-1489)- ogłosił w piątek Watykan po konsystorzu w sprawie kanonizacji 6 błogosławionych.
Ksiądz kanonik Stanisław Kazimierczyk urodził się w Kazimierzu, wówczas podkrakowskim miasteczku, dzisiaj dzielnicy Krakowa; stąd też jego nazwisko.
Wiadomości historyczne na temat jego życia są bardzo ograniczone. Wstąpił do kanoników regularnych, którzy w XV wieku byli uważani za jeden z najbardziej wpływowych zakonów.
Studiował teologię w Akademii Krakowskiej. Był kaznodzieją przy kościele Bożego Ciała na Kazimierzu oraz wychowawcą kleryków w przyległym klasztorze. Swoją gorliwą duszpasterską troską o chorych i biednych zyskał sobie powszechny szacunek.
Zmarł w opinii świętości w 1489 roku. Zgodnie ze swą wolą został pochowany pod posadzką kościoła Bożego Ciała. Wierni masowo przybywali do jego grobu i modlili się prosząc o łaski. Na początku XVIII wieku wybudowano tam ku jego czci ołtarz, przy którym umieszczono jego szczątki
Ksiądz Kazimierczyk został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II 18 IV 1993 roku.
Ponadto podczas konsystorza pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI zapowiedziano kanonizację kanadyjskiego zakonnika Andre Bessette (1845-1937), któremu przypisuje się tysiące uzdrowień, hiszpańskiej zakonnicy Candidy Marii de Jesus (1845-1912), Mary Mackillop (1842-1909), która będzie pierwszą australijską świętą , włoskiej zakonnicy Giulii Salzano (1846-1929) i żyjącej na przełomie XV i XVI wieku włoskiej zakonnicy, autorki wielu pism Battisty Varano
Wyznaczenie na 17 października daty wielkiej kanonizacji 6 błogosławionych w Watykanie, wyklucza beatyfikację Jana Pawła II, o której spekulowały w tym terminie media.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.