Starcia w Hebronie

Starcia Palestyńczyków z żołnierzami izraelskimi wybuchły w Hebronie na Zachodnim Brzegu w poniedziałek, dzień po tym jak dwa sporne święte miejsca zostały umieszczone na liście izraelskiego dziedzictwa historycznego.

Młodzi Palestyńczycy rzucali w żołnierzy kamieniami i butelkami. Żołnierze odpowiedzieli na atak gazem łzawiącym. Jeden z Izraelczyków został lekko ranny, a trzech demonstrantów ucierpiało od gazu.

Były to najpoważniejsze od miesięcy zajścia w Hebronie, który jest jednym z zapalnych punktów na Zachodnim Brzegu. W tym mieście w otoczeniu 170 tys. Palestyńczyków mieszka kilkuset ultranacjonalistycznych osadników żydowskich.

W Hebronie w akcie protestu zamknięto również w poniedziałek szkoły i sklepy.

W niedzielę premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że Grota Patriarchów w Hebronie - dla muzułmanów Meczet Ibrahima (Abrahama), jak również Grób Racheli w Betlejem, zostaną objęte planem renowacji wartym ponad 100 mln dolarów.

Według Palestyńczyków decyzja o wpisaniu tych obiektów na listę dziedzictwa historycznego spowoduje ograniczenie dostępu do nich muzułmanom. Mufti Jerozolimy szejk Mohammed Husejn, cytowany przez BBC, oskarżył władze izraelskie, że chcą "ukraść muzułmańskie miejsca święte" na spornych terytoriach: w Jerozolimie, Hebronie i "miastach palestyńskich".

Grota Patriarchów czczona jest jako miejsce spoczynku Abrahama, Izaaka i Jakuba wraz z ich żonami. Budynek, który skrywa grotę, to Meczet Ibrahima. Grób Racheli - biblijnej protoplastki rodu Dawida - również miejsce ważne dla islamu, znajduje się w Betlejem. Zbudowany przez Izrael mur oddziela grób od reszty Zachodniego Brzegu, co - jak twierdzą Palestyńczycy - utrudnia im do niego dostęp.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Środa
  noc
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  wiecej »