"Objawienie nadziei"

22 lutego w płockim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku odprawiona została uroczysta Msza św. w 79. rocznicę pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Piotr Libera, a homilię wygłosił ks. kan. Mieczysław Ochtyra, rektor sanktuarium.

Biskup Libera odniósł się do dnia 22 lutego, kiedy to przypada również święto Katedry św. Piotra. „Nasza wiara ma mocny fundament, ponieważ opiera się na fundamencie wiary św. Piotra Apostoła. Opiera się również na orędziu św. siostry Faustyny Kowalskiej – Apostołki Miłosierdzia Bożego. Dziś z wdzięcznością wspominamy dzień 22 lutego, kiedy to za przyczyną św. s. Faustyny objawiona została wielkość miłosierdzia Bożego” – mówił hierarcha.

Ks. kan. Mieczysław Ochtyra, rektor sanktuarium podczas homilii przypomniał, że 22 lutego 1931 roku była pierwsza niedziela Wielkiego Postu. „Siostry miały trochę mniej pracy, po wieczornych modlitwach rozeszły się do swoich celi. To zdarzyło się właśnie w celi. Dlaczego akurat w Płocku? To pozostanie tajemnicą. Dlaczego właśnie wtedy? Bo czas wybiera Bóg. Możemy się tylko domyślać, że zbliżała się II druga wojna światowa, krystalizowały dwa totalitaryzmy: komunizm i hitleryzm. W tym czasie przychodzi objawienie nadziei” - mówił do wiernych, którzy tłumnie wypełnili wnętrze sanktuarium.

„To zupełnie tak, jakby Bóg chciał nam przekazać, że ostatnie słowo nie należy do zła, ale do Pana Boga. Objawienia w Płocku są objawieniami nadziei, bo ich fundamentem jest wiara w Boga – `Nie zazna ludzkość spokoju, dopóki się nie zwróci do źródeł miłosierdzia Mojego`, pisała św. Siostra Faustyna Kowalska w swoim `Dzienniczku” – przypomniał ks. Ochtyra.

Kaznodzieja podkreślił, że płockie sanktuarium, którym opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia, nie jest zwykłym domem zakonnym, ale domem, w którym „rozumie nas Chrystus”. Od dnia pierwszego objawienia Chrystus zaprasza nas tu „byśmy zakosztowali, jak dobry i słodki jest Pan”.

Przez cały dzień płockie sanktuarium licznie odwiedzali wierni z Płocka i diecezji, którzy uczestniczyli w Mszach św., Koronce do Miłosierdzia Bożego, mogli zakupić pamiątki i dewocjonalia. Miejsce to od lat jest gromadzi czcicieli Bożego Miłosierdzia i św. s. Faustyny Kowalskiej. W 2009 r. przy sanktuarium powstało „Okno Życia”.

Św. s. Faustyna Kowalska mieszkała w płockim domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w latach 1930-1932. Dnia 22 lutego 1931 r. w Płocku 26-letnia s. Faustyna miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego. Usłyszała wtedy życzenie Jezusa, dotyczące ustanowienia w kościele Święta Miłosierdzia Bożego. Obecnie w miejscu objawienia stoi figura Jezusa Miłosiernego. Rozpoczęta został rozbudowa tego sanktuarium. Docelowo ma powstać kościół na 1,5 tys. miejsc, 50-osobowy dom pielgrzyma, nowe Muzeum św. Siostry Faustyny. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się figura Jezusa Miłosiernego, będzie prezbiterium nowego kościoła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
wiecej »