Kolejny wieloletni budżet UE zaprogramowany na 7 lat; będą w nim cięcia w polityce spójności oraz polityce rolnej; w maju zapadnie decyzja, czy zaproponowane zostanie powiązanie funduszy z praworządnością - poinformował komisarz ds. budżetu Guenter Oettinger.
"Będziemy działać tak, żeby unikać cięć, ograniczania programów" (we wspólnej polityce rolnej i polityce spójności - PAP) - powiedział Oettinger na środowej konferencji prasowej w Brukseli. Z jego słów wynika, że zmniejszenie wydatków w tych obszarach będzie mniejsze niż 15 proc.
W środę kolegium komisarzy przeprowadziło pierwsza debatę orientacyjną na temat wieloletnich ram finansowych na okres po 2020 r. Jednym z jej elementów była kwestia ewentualnego powiązania dostępu do środków z unijnej kasy ze spełnianiem warunków dotyczących praworządności.
"Albo kwestia praworządności będzie częścią naszych wartości europejskich (...) i będzie warunkiem zatwierdzenia środków budżetowych, albo praworządność może oznaczać dodatkowe środki" - tłumaczył rozważane scenariusze Oettinger.
Jak zaznaczył Komisja chce dać w maju jasną odpowiedź w tej kwestii, gdy będzie przedstawiała propozycję legislacyjną w sprawie wieloletnich ram finansowych. Warunek dotyczący praworządności - dodał - może być częścią już istniejącej warunkowości gospodarczej, ale może być też odrębnym warunkiem. "To jest zakorzenione w traktacie. Do przyjęcia wieloletniego budżetu potrzeba jednak jednomyślności (...), dlatego wydaje mi się, że ten temat będzie intensywnie dyskutowany w Radzie Europejskiej" - ocenił komisarz.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.