Biskupi proszą ofiary o przebaczenie

We Fryburgu Bryzgowijskim zakończyły się burzliwe obrady Konferencji Biskupów Niemiec. Dominującym tematem było wykorzystywanie seksualne nieletnich przez księży w szkołach katolickich w diecezjach: Berlin, Kolonia, Hildesheim i ostatnio – Monachium.

Biskupi opublikowali oświadczenie dotyczące ujawnienia przypadków seksualnego wykorzystywania nieletnich przez księży. „Czujemy się za to odpowiedzialni” - oświadczyli hierarchowie. Jednocześnie potępili „występki, jakie popełnili zakonnicy oraz księża i współpracownicy” niemieckich diecezji. „Ze wstydem i w szoku prosimy o wybaczenie wszystkich, którzy padli ofiarą tych odrażających czynów” - czytamy w oświadczeniu niemieckich biskupów.

Mając świadomość, że występki na tle seksualnym dokonane na dzieciach pozostawiają nawet w dorosłym wieku głębokie rany, biskupi zdecydowali, że wszystkie przypadki muszą być szczegółowo zbadane, a żaden z nich nie może ulec przedawnieniu.

„Nie jest to początek naszych zmagań z tym problemem, mimo że jego rozmiarów nie byliśmy świadomi” - przyznali biskupi i zwrócili uwagę, że już w 2002 r. Konferencja Biskupów Niemieckich ogłosiła dokument pt. „Wytyczne w sprawie postępowania wobec przypadków seksualnego wykorzystywania nieletnich przez księży”. Ten dokument obowiązuje we wszystkich diecezjach niemieckich, a także w zakonach.

W zaistniałej sytuacji biskupi postanowili nawiązać kontakty z inicjatywami obywatelskimi i instytucjami państwowymi, które zajmują się ofiarami przemocy na tle seksualnym. „Chcemy się od nich uczyć, w jaki sposób wzmacniać prewencję na terenie kościelnym” – zapewnili hierarchowie.

Jednocześnie niemieccy biskupi podkreślili, że - co potwierdzają specjaliści - celibat nie jest powodem pedofilii duchownych. Biskupi zamierzają też rozbudować pomoc psychologiczną dla kandydatów do stanu duchownego.

Konferencja Biskupów Niemieckich ustanowiła też swego pełnomocnika, który zajmie się wszystkimi sprawami związanymi w wykorzystywaniem seksualnym nieletnich przez pracowników Kościoła. Został nim bp Stephan Ackermann z Trewiru. Będzie miał on swoje biuro w siedzibie sekretariatu episkopatu Niemiec w Bonn. Będzie ono utrzymywało kontakty ze wszystkimi diecezjami i zakonami, a także z inicjatywami świeckimi i państwowymi w tych sprawach. „Natychmiast też zostanie uruchomiony specjalny numer telefonu, pod który będzie można zgłaszać wszystkie przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich” - zadecydowali biskupi Niemiec.

W ostatnim dniu zebrania episkopatu Niemiec bp Ackermann ostrzegł przed „sterylnym duszpasterstwem“ jako konsekwencji skandali pedofilii. Hierarcha zwrócił uwagę, że może się wytworzyć klimat totalnej podejrzliwości, w którym każdy kontakt fizyczny i każde obcowanie małoletniego z księdzem może budzić podejrzenia. „Już obecnie prawie niemożliwe stało się wspólne uprawianie sportu, co przecież było jednym z elementów duszpasterstwa” - zauważył biskup Trewiru.

Podczas obrad we Fryburgu episkopat debatował także o wewnętrznych problemach Niemiec, jak starzenie się społeczeństwa, czy zaangażowanie kraju w wojnie w Afganistanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
wiecej »