Karczewski: Jesteśmy bliżej przeprowadzenia referendum konsultacyjnego

Jesteśmy bliżej przeprowadzenia referendum konsultacyjnego ws. konstytucji - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Mucha poinformował, że w ramach konsultacji planowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z senatorami.

"Myślę, że w wyniku i tej rozmowy, i naszych wcześniejszych również rozmów, jesteśmy bliżej przeprowadzenia tego referendum" - powiedział dziennikarzom marszałek Senatu po zakończeniu ok. 45-minutowego spotkania z wiceszefem prezydenckiej kancelarii.

Poinformował, że z ministrem Muchą spotka się po raz kolejny za dwa tygodnie. "Będziemy rozmawiali już o konkretnych pytaniach, również o terminie. Tutaj jeśli chodzi właśnie o termin, to chyba są największe wątpliwości. Ale oczywiście będziemy rozmawiać, będziemy debatować i myślę, że dojdziemy do porozumienia i że Polacy będą mogli się wypowiedzieć na ważne, fundamentalne sprawy dotyczące i naszego życia społecznego, ale również i zapisów konstytucji" - powiedział Karczewski.

Zaznaczył, że w sprawie ewentualnego terminu referendum konsultacyjnego "nie mamy tutaj bardzo sztywnych stanowisk, także jesteśmy otwarci". "Myślę, że dojdziemy tutaj do porozumienia" - dodał marszałek Senatu.

Paweł Mucha powiedział po spotkaniu dziennikarzom, że rozmowy z marszałkiem Senatu dotyczyły "idei referendum konsultacyjnego już w takich kategoriach wiążących". Dodał, że marszałek potwierdził swoje poparcie dla referendum. "Można się spodziewać, że skoro jest taki pogląd marszałka Senatu RP, to ten pogląd znajdzie pewnie odzwierciedlenie także w głosowaniu senatorów" - powiedział prezydencki minister.

Przypomniał, że w styczniu i lutym odbywają się kolejne konsultacje społeczne, które zostaną podsumowane w marcu.

W rozmowie z PAP Mucha powiedział, że ustalana jest formuła spotkania prezydenta Dudy z senatorami. "Na etapie ostatnim konsultacji musi być spotkanie z senatorami i takie spotkanie będzie też miało miejsce. Przewidujemy, że w ramach formuły konsultacji do takiego spotkania dojdzie" - powiedział.

Dodał, że w ramach konsultacji odbędą się rozmowy dotyczące brzmienia pytań, które zostaną zadane w referendum. "Tak, aby senatorowie nie byli zaskoczeni" - powiedział Mucha.

Podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych. W referendum obywatele mieliby odpowiedzieć na ok. 10 pytań, sformułowanych na podstawie wcześniejszych konsultacji społecznych, które określą kierunki zmian w ustawie zasadniczej.

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum, mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji. Jego zdaniem, Polacy powinni się w nim wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  wiecej »