"Życie w Auschwitz, zarówno dla Żydów, jak i dla Polaków, było prawie takie samo"

W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się w poniedziałek spotkanie, podczas którego dziennikarze z Izraela usłyszeli relacje byłej więźniarki Auschwitz-Birkenau Janiny Iwańskiej z okupowanej Warszawy.

Spotkanie poprzedził pokaz filmu "Miasto ruin", pierwszej cyfrowej rekonstrukcji przelotu nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą wiosną 1945 roku. Korespondenci z Izraela wraz z przewodnikiem zwiedzili też muzealną ekspozycję.

"Nas Polaków żyjących w Polsce i Żydów polskiego pochodzenia bardzo wiele łączy" - powiedziała podczas spotkania była więźniarka Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska. Jak zaznaczyła jest osobą, która znała stosunki polsko-żydowskie, jeszcze z czasów przedwojennych i okupacyjnych. "Mieszkałam tuż przy murze getta. Widziałam na własne oczy życie i powstanie w getcie, a potem powstanie w Warszawie" - podkreśliła Iwańska.

"Nasze losy były jakby wspólne - po powstaniu w getcie została ruina" - wspominała. "Wszyscy, którzy przeżyli to powstanie zostali wywiezieni, najczęściej do obozów koncentracyjnych - do Auschwitz, Treblinki lub różnych innych. Powstanie Warszawskie, które było trochę później, tak samo się skończyło. Warszawa została zrównana z ziemią, a warszawiacy, którzy nie zostali zamordowani podczas Powstania, zostali wywiezieni do rozmaitych obozów koncentracyjnych, m.in. do Auschwitz" - przypomniała. "Życie w Auschwitz, zarówno dla Żydów, jak i dla Polaków, było prawie takie samo" - zaznaczyła.

Zapytana o to, jak wyglądało życie w Warszawie podczas trwania powstania w getcie, Janina Iwańska wyjaśniła, że samo getto było "szczelnie ogrodzone i obstawione przez Niemców". "Było podziemie polskie, które pomagało powstańcom w getcie; byli żołnierze Armii Krajowej, którzy wspomagali (...) broń dostarczali do getta, brali udział" - wspominała.

Według Janiny Iwańskiej ludność cywilna włączała się w pomoc Żydom, kiedy "komuś, jakiemuś Żydowi - szczególnie dzieciom, udało się uciec z tego płonącego getta (...) cywile, ryzykując życie, opiekowali się tymi dziećmi". "Te dzieci, które przeżyły w Warszawie, to są te dzieci, które uratowały się uciekając z powstania w getcie" - dodała. "Armia Krajowa pomagała czynnie w getcie, podczas powstania - dostarczając broń, a nawet brali udział niektórzy" - podkreśliła.

Zapytana przez delegację izraelską, czy znała przykłady szmalcowników lub przypadki kolaboracji Polaków z Niemcami w Warszawie, odpowiedziała, że osobiście nie znała żadnego.

Dziennikarze przyjechali do Polski na zaproszenie Prezesa Fundacji From the Depths Jonnego Danielsa. Wcześniej z przedstawicielami izraelskich mediów w poniedziałek w KPRM spotkał się premier Mateusz Morawiecki.

«« | « | 1 | » | »»
 • jo_tka
  06.02.2018 08:37
  Życie w Auschwitz było takie samo. Tak. Ale tylko jeśli mówimy o życiu, to znaczy o tych, którzy pozytywnie przeszli selekcję i zostali skierowani do pracy. Nie mówimy o tych, których nigdy nie wpisano "na stan" Auschwitz-Birkenau, bo prosto z rampy byli kierowani do komór gazowych. Co by nie powiedzieć, Polacy trafiali do obozu koncentracyjnego - obozu pracy. Żydzi masowo trafiali (w tym samym miejscu) do obozu planowej zagłady, tylko nieliczni mieli szansę na los Polaków.

  I to jest różnica, której zamazywać nie wolno.
 • gosc
  06.02.2018 10:19
  Jest wielu Polaków, którzy pomagali Żydom uciec i uniknąć zagłady. Proszę podać ilu Żydów pomagało w ten sposób Polakom ? Albo ilu Żydów współpracowało z Niemcami i Rosjanami w wydawaniu Polaków na rubieżach wschodnich Polski? Świadkowie mówią wprost o kolaboracji Żydów z Rosjanami po 17 września.
 • czytelnik
  06.02.2018 10:55
  Ta Pani trafiła do Auschwitz jesienią 1944 r. W tym czasie zasadnicza zagłada Żydów już się dokonała, głównie miała ona miejsce w 1942 i 1943 roku. Żydzi przywożeni do Auschwitz nie byli ewidencjonowani jako więźniowie, szli prosto do komór gazowych. Liczby: 1100 tys Żydów przywieziono, zginęło 960 tys. , Polaków przywieziono 150 tys, zgininęło 75 tys. Znaczna część /ok. 1/3 / Żydów z owych 1100 tys, było również Polakami - Żydami z Polski. W kontekście danych, które przytaczam , artykuł powyższy , można powiedzieć , jest niezgodny z prawdą historyczną, chociaż prawdopodobnie ta Pani dzieli się swoimi wspomnieniami w dobrej wierze.
 • jan
  06.02.2018 12:10
  "Prawie" robi różnicę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Sobota
  noc
  16°C Sobota
  rano
  24°C Sobota
  dzień
  25°C Sobota
  wieczór
  wiecej »