W Niemczech ukonstytuowała się Konferencja Episkopatu Prawosławnego. Składa się ona z dziesięciu biskupów i reprezentuje ponad 1,5 miliona prawosławnych wiernych w Niemczech, między innymi z Cerkwi rosyjskiej, rumuńskiej, serbskiej, gruzińskiej, ukraińskiej oraz greckiej. Pierwszym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Prawosławnego w Niemczech został metropolita greckoprawosławny w Niemczech Augoustinos Lambardakis.
Jak powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim sekretarz generalny nowego episkopatu subdiakon Nikolaj Thon, Kościoły prawosławne w Niemczech już wcześniej zorganizowane były w tak zwanej „wspólnej komisji”. Teraz zawiązanie Konferencji Episkopatu Prawosławnego w Niemczech dodaje zarówno większej mocy prawnej w państwie, jak i wewnątrz Kościoła. „Jesteśmy w Niemczech jednym Kościołem z jednym najwyższym organem decyzyjnym, którym jest Konferencja Episkopatu. Jest ona w stałej jedności z wszystkimi prawosławnymi episkopatami na świecie” – stwierdził Nikolaj Thon.
Zadaniem prawosławnej konferencji episkopatu będzie reprezentowanie wszystkich kanonicznych Kościołów prawosławnych w Niemczech. Jej przewodniczący metropolita Augoustinos Lambardakis powiedział, że podobne konferencje episkopatu planowane są na całym świecie, a w niedalekiej przyszłości planowany jest też prawosławny sobór powszechny. Nowopowstała konferencja prawosławnych biskupów w Niemczech ma też ułatwić współpracę z Konferencją Episkopatu Niemiec. O dotychczasowej dobrej współpracy ma świadczyć wydany właśnie wspólny dokument o niedzieli jako centralnym święcie chrześcijan.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.