Dzwony z Wittenbergi powitają papieża

Podczas uroczystego nabożeństwa poświęcono 7 marca powtórnie trzy dzwony w ewangelicko-luterańskim kościele Chrystusa w Rzymie. Za tydzień świątynię tę odwiedzi Benedykt XVI. Będzie to druga wizyta biskupa Rzymu w tym kościele – po raz pierwszy przebywał tam 11 grudnia 1983 Jan Paweł II.

Z okazji poświęcenia dzwonów po trwających wiele miesięcy pracach konserwatorskich, do Rzymu przybył luterański biskup Saksonii Jochen Bohl. W kazaniu podkreślił, że ich liczba symbolizuje trzy cechy wyznania luterańskiego. Dzwon noszący imię Chrystusa podkreśla luterańską zasadę „solus Christus” (tylko Chrystus), podczas gdy dzwony: modlitewny mówi o stałości Reformatora, a chrzcielny – przypomina reformacyjną zasadę równości wszystkich ochrzczonych. „Dzwony niosą nadzieję na pokój – z Bogiem i między ludźmi” – powiedział bp Bohl.

Dzwony, ważące łącznie trzy tony, odlano w 1913 roku w Apoldzie na wzór znajdujących się w kościele pałacowym w Wittenberdze, na którego drzwiach – jak głosi nie do końca pewny przekaz – 31 października 1517 Marcin Luter przybił 95 tez, co przyjmuje się za oficjalny początek Reformacji. Dwa lata później ten były zakonnik katolicki – augustianin – został uznany za heretyka i wyklęty. Dziś Kościoły i wspólnoty wyznaniowe, wywodzące się z ducha Reformacji, liczą na świecie ok. pół miliarda wyznawców.

Historię dzwonów przypomniał w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA proboszcz rzymskiej parafii luterańskiej pastor Jens-Martin Kruse. Według niego, w 1891 roku, a więc na 22 lata przed dzwonami dla kościoła Chrystusa w Rzymie, w tej samej ludwisarni w Apoldzie odlano takie same dzwony dla kościoła pałacowego w Wittenberdze. Przetopiono je jednak podczas obu wojen światowych. Dlatego dziś dźwięk starych dzwonów z Wittenbergi można usłyszeć tylko w Rymie, gdyż te zbudowane niegdyś jako kopia zastąpiły oryginał.

Według saksońskiego rzeczoznawcy Rainera Thümmela, dźwięk dzwonów kościoła Chrystusa brzmi szczególnie pięknie. Mają one niezwykle głęboki ton, dziś już niespotykany. W Rzymie można go porównać jedynie z dźwiękiem dzwonów bazyliki św. Piotra.

Agencja KNA przypomina, że dzwony z miasta Lutra powitają 14 marca Benedykta XVI, który odwiedzi niemieckojęzyczną luterańską wspólnotę Rzymu. Pastor Kruse zapewnił, że już teraz cieszy się ona, iż swoim kazaniem podczas nabożeństwa papież da dowód swojej łączności z ewangelikami żyjącymi w stolicy Włoch. Zwrócił uwagę, że zwłaszcza w kazaniach i katechezach Benedykta XVI można znaleźć „prawdziwą kopalnię impulsów ekumenicznych”. Wspólnota powita papieża jako „biskupa Rzymu”.

Benedykta XVI zaproszono do rzymskiej wspólnoty luterańskiej już w 2008 roku, w 25 lat po wspomnianym pobycie tam Jana Pawła II. Obecna wizyta Benedykta XVI wpisuje się w obchodzoną przez protestantów Dekadę Lutra, związaną z 500-leciem Reformacji. Zakończy się ona w 2017 roku. Natomiast 10 listopada bieżącego roku przypada 525. rocznica urodzin Marcina Lutra. Właśnie z okazji bardzo uroczyście obchodzonej w 1983 r. w wielu krajach 500. rocznicy tego wydarzenia papież Polak odwiedził rzymski kościół Chrystusa (Christuskirche).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
20°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
19°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
wiecej »