Reklama

Benedykt XVI do luteranów

Z okazji zbliżającej się rocznicy 500-lecia rozbicia Kościoła zachodniego luteranie i katolicy przygotowują się do podsumowania dotychczasowych dialogów dwustronnych. Ujawnił to dziś Benedykt XVI, przyjmując kierownictwo Światowej Federacji Luterańskiej z jej nowym przewodniczącym, bp. Munibem Younanem.

Reklama

Ten urodzony w Jerozolimie duchowny jest zwierzchnikiem luteranów w Palestynie i Jordanii. Towarzyszyli mu sekretarz generalny federacji, chilijski biskup Martin Junge, a także biskupka z Norwegii oraz biskupi z Węgier i Tanzanii.

Na wstępie Benedykt XVI zauważył, że z tak wysoką delegacją federacji luterańskiej po raz ostatni spotkał się przed pięciu laty. Wyraził wówczas nadzieję, że uda się utrzymać szybkie tempo dialogu. W tym kontekście wspomniał on o jego największym dotychczas osiągnięciu, jakim jest wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu z 1999 r. Teraz katolicy i luteranie stają przed nowym wyzwaniem, w związku z przypadającym za siedem lat 500-leciem reformacji – zauważył Papież.

„W tych latach, które poprzedzają 500. rocznicę wydarzeń z 1517 r., katolicy i luteranie powinni wspólnie rozważyć na nowo, dokąd zaprowadziła nas droga do jedności, a także prosić Boga, by nas prowadził i wspomagał w przyszłości – powiedział Ojciec Święty. – Z radością pragnę odnotować, że z tej okazji Międzynarodowa Komisja Luterańsko-Rzymskokatolicka ds. Jedności przygotowuje wspólny dokument, który ustali, w czym katolicy i luteranie są już zgodni w odniesieniu do naszego zbliżenia po niemal pięciu stuleciach separacji. Aby lepiej wyjaśnić pojmowanie Kościoła, które stoi dziś w centrum zainteresowania dialogu ekumenicznego, komisja zajmuje się również zagadnieniem: Chrzest i rozwój wspólnoty Kościoła”.

Benedykt XVI nie odniósł się natomiast do postulatu wysuniętego przez Światową Federację Luterańską, by z okazji 500-lecia reformacji wydać wspólną deklarację na temat tak zwanej „gościnności eucharystycznej”. Jeszcze przed audiencją, bp Younan zapowiedział, że właśnie o to będzie zabiegał u Papieża. „Podkreślę również znaczenie wspólnej posługi katolików i luteranów na rzecz potrzebujących” – powiedział przewodniczący federacji w wywiadzie dla ewangelickiej agencji prasowej NEV.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama