Z okazji zbliżającej się rocznicy 500-lecia rozbicia Kościoła zachodniego luteranie i katolicy przygotowują się do podsumowania dotychczasowych dialogów dwustronnych. Ujawnił to dziś Benedykt XVI, przyjmując kierownictwo Światowej Federacji Luterańskiej z jej nowym przewodniczącym, bp. Munibem Younanem.
Ten urodzony w Jerozolimie duchowny jest zwierzchnikiem luteranów w Palestynie i Jordanii. Towarzyszyli mu sekretarz generalny federacji, chilijski biskup Martin Junge, a także biskupka z Norwegii oraz biskupi z Węgier i Tanzanii.
Na wstępie Benedykt XVI zauważył, że z tak wysoką delegacją federacji luterańskiej po raz ostatni spotkał się przed pięciu laty. Wyraził wówczas nadzieję, że uda się utrzymać szybkie tempo dialogu. W tym kontekście wspomniał on o jego największym dotychczas osiągnięciu, jakim jest wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu z 1999 r. Teraz katolicy i luteranie stają przed nowym wyzwaniem, w związku z przypadającym za siedem lat 500-leciem reformacji – zauważył Papież.
„W tych latach, które poprzedzają 500. rocznicę wydarzeń z 1517 r., katolicy i luteranie powinni wspólnie rozważyć na nowo, dokąd zaprowadziła nas droga do jedności, a także prosić Boga, by nas prowadził i wspomagał w przyszłości – powiedział Ojciec Święty. – Z radością pragnę odnotować, że z tej okazji Międzynarodowa Komisja Luterańsko-Rzymskokatolicka ds. Jedności przygotowuje wspólny dokument, który ustali, w czym katolicy i luteranie są już zgodni w odniesieniu do naszego zbliżenia po niemal pięciu stuleciach separacji. Aby lepiej wyjaśnić pojmowanie Kościoła, które stoi dziś w centrum zainteresowania dialogu ekumenicznego, komisja zajmuje się również zagadnieniem: Chrzest i rozwój wspólnoty Kościoła”.
Benedykt XVI nie odniósł się natomiast do postulatu wysuniętego przez Światową Federację Luterańską, by z okazji 500-lecia reformacji wydać wspólną deklarację na temat tak zwanej „gościnności eucharystycznej”. Jeszcze przed audiencją, bp Younan zapowiedział, że właśnie o to będzie zabiegał u Papieża. „Podkreślę również znaczenie wspólnej posługi katolików i luteranów na rzecz potrzebujących” – powiedział przewodniczący federacji w wywiadzie dla ewangelickiej agencji prasowej NEV.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.