Dziwny kaprys pana Shigety

Mitsutoki Shigeta stwierdził, że chciałby mieć nawet tysiąc dzieci. Sąd przyznał mu właśnie prawo wyłącznej opieki nad trzynaściorgiem maluchów urodzonych przez wynajęte do tego kobiety.

Decyzja zapadła pod koniec lutego br. Dwa lata wcześniej Japończyk uzyskał prawo do opieki nad trójką innych dzieci. Cała szesnastka została poczęta metodą in vitro i urodzona w Tajlandii przez matki zastępcze, czyli surogatki. Po ujawnieniu tego skandalu w 2015 r. proceder wynajmowania kobiet do rodzenia dzieci został w Tajlandii nieco ograniczony. Jednak biznes nadal tam działa, podobnie jak w Indiach, Rosji czy na Ukrainie. Ubogie kobiety zgadzają się nosić w łonie dziecko, a później oddać je zamawiającym. Maluch jest poczęty z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni, klientki, a czasem samej surogatki. Ona dostaje kilka tysięcy dolarów. Pośrednicy i lekarze – łącznie przynajmniej 40 tys. dol. W 2014 r. rynek tajskiego macierzyństwa zastępczego szacowano na ponad 4 mld dol. rocznie.

Dom surogatek

O co chodziło Shigecie – do dziś nie wiadomo. W rozmowach z pracownikami zakładów in vitro wspominał, że chce pozostawić po sobie od stu do tysiąca dzieci. Twierdził, że chciałby mieć tylu potomków, żeby móc wygrywać wybory. Nikt nie badał go pod kątem zdrowia psychicznego, zresztą możliwe, że Japończyk po prostu kpił sobie z rozmówców.

Afera wyszła na jaw w 2014 r. po tym, jak policja weszła do apartamentu znajdującego się w luksusowym wieżowcu w Bangkoku. Funkcjonariusze zastali tam 9 kobiet z dziewięciorgiem dzieci w wieku od 2 tygodni do 2 lat. Towarzyszyła im kobieta w ciąży. Domem surogatek miała zarządzać Yuko Unno, 27-letnia Japonka będąca transseksualistą. Jak podają media, wkrótce po policyjnej wizycie wyjechała z Tajlandii razem z Shigetą oraz jednym z dzieci. Policja ustaliła, że oprócz 9 znalezionych niemowląt w 2013 r. i 2014 r. przez apartament przewinęło się 21 dzieci. Wszystkie były poczęte metodą in vitro i urodzone przez surogatki.

Biologicznym ojcem jest Shigeta. To mający dziś 28 lat syn japońskiego miliardera handlującego telefonami, sprzętem biurowym i ubezpieczeniami. Majątek starszego Shigety wyceniany jest na 4,3 mld dol., a Mitsutoki ma pakiet akcji firm ojca wart ponad 30 mln dol. Młody milioner korzystał z usług Mariam Kukunaszwili, właścicielki firmy New Life Global Network. Mające siedzibę w Gruzji przedsiębiorstwo działa w wielu krajach (także w Polsce), oferując zamożnym klientom urodzenie dziecka przez surogatkę. Jak wynika z filmu publikowanego przez samą firmę, dzięki New Life Kukunaszwili stała się jedną z 10 gruzińskich milionerek. Shigeta zamówił u Gruzinki usługi dwóch matek zastępczych. Zapłodnieniem miał się zająć dr Pisit Tantiwatthanakul, znany tajski ginekolog świadczący usługi in vitro.

Po ujawnieniu afery Kukunaszwili stwierdziła, że o nietypowym zachowaniu Shigety powiadomiła Interpol. Międzynarodowa policja odpowiada, że nie dostała żadnej informacji. Zarówno dr Pisit, jak i Mariam Kukunaszwili prowadzą swoją działalność do dziś. Ginekolog był przesłuchiwany, ale nie wiadomo, by którakolwiek z osób zaangażowanych w realizację zamówienia Shigety miała usłyszeć zarzuty.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  20°C Wtorek
  noc
  16°C Wtorek
  rano
  26°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »