Dziwny kaprys pana Shigety

Mitsutoki Shigeta stwierdził, że chciałby mieć nawet tysiąc dzieci. Sąd przyznał mu właśnie prawo wyłącznej opieki nad trzynaściorgiem maluchów urodzonych przez wynajęte do tego kobiety.

Niepotrzebne dziecko

Ujawnienie skandalu przyczyniło się do prawnego ograniczenia dziecięcego biznesu w Tajlandii. Jeszcze większą rolę odegrała afera, która wybuchła niemal w tym samym czasie.

Australijska para – 57-letni David Farnell i jego żona Wendy – zamówiła dzieci u surogatki. Na świat przyszły bliźnięta: dziewczynka imieniem Pipah i chłopiec nazywany przez media Gammy. Gammy ma zespół Downa, dlatego Farnell zostawił go w szpitalu. Pipah zabrał ze sobą do Australii. Jak poinformowano, klient nie chciał też zapłacić za urodzenie Gammy’ego. Miał pretensje, że u surogatki nie przeprowadzono aborcji. Sprawa zbulwersowała opinię publiczną, a surogatka, 21-letnia Pattaramon Chanbua, poszła do sądu. Nie chciała pozbywać się Gammy’ego. Przeciwnie, zażądała zwrotu Pipah. Okazało się, że David Farnell w przeszłości spędził w więzieniu 3 lata za pedofilię. Australijczyk wystąpił w telewizji, gdzie ze łzami w oczach przekonywał, że nigdy nie chciał aborcji i tęskni za dzieckiem, które zostało w Tajlandii. Zapewniał też, iż nie ma już pedofilskich myśli. Australijski sąd orzekł w 2016 r., że pomimo kryminalnej przeszłości Farnella dziewczynka powinna u niego zostać. Klienci surogatki musieli jedynie zgodzić się na niespodziewane wizyty urzędników socjalnych. Gammy nadal mieszka w Tajlandii z Pattaramon.

Nie była to jedyna sytuacja, kiedy matka zastępcza starała się odzyskać dziecko, które urodziła. Na krótko przed wprowadzeniem prawnych ograniczeń dotyczących surogacji w Tajlandii przyszła na świat Carmen. Klientami byli dwaj homoseksualiści. Surogatka po oddaniu dziecka wystąpiła do sądu w Bangkoku, ten jednak przyznał rację klientom.

Drastyczną sytuację ujawniono także w 2011 r. Policja weszła wtedy do mieszkania, w którym więziono 15 pochodzących z Wietnamu kobiet. Wbrew ich woli zapładniano je metodą in vitro albo po prostu gwałcono. Śledztwo nie doprowadziło do ukarania kogokolwiek. Jeszcze w 2015 r. BBC donosiło, że lekarze zaangażowani w tę aferę nadal pracują w szpitalu w Bangkoku.

Bez rewolucji

Zmiany prawne weszły w życie w 2015 r. Nie wprowadzono jednak zakazu wynajmowania łona, a jedynie pewne ograniczenia. Obecnie z usług surogatek mogą korzystać małżeństwa, w których przynajmniej jedna z osób ma tajlandzkie obywatelstwo. Konieczny jest też przynajmniej 3-letni staż małżeński. Z kolei surogatka musi ukończyć 25 lat, mieć już przynajmniej jedno dziecko oraz posiadać zgodę męża. Ludzie zamieszani w proceder surogacji, nawet w przypadkach tak drastycznych jak te, które opisaliśmy powyżej, mogą spać spokojnie.

Nic nie grozi także Mitsutokiemu Shigecie, choć w jego sprawie wiele byłoby do wyjaśnienia. Jedynymi, którzy mają powody do obaw, są japońscy dziennikarze. Wprawdzie na całym świecie media podają nazwisko głównego bohatera afery, ale w Japonii silniejsze okazały się wpływy telekomunikacyjnego magnata. Prawnicy starszego Shigety doprowadzili do tego, że w Japonii jego syn przedstawiany jest jako anonimowa osoba.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  10°C Czwartek
  wieczór
  6°C Piątek
  noc
  4°C Piątek
  rano
  5°C Piątek
  dzień
  wiecej »