Antyaborcyjny przełom w Sądzie Najwyższym USA?

Proaborcyjny sędzia Sądu Najwyższego USA Anthony Kennedy planuje odejść na emeryturę wczesnym latem tego roku - powiedział republikański senator z Nevady Dean Heller. Dodał, że na krótkiej liście możliwych następców Kennedy'ego jest znany z poglądów pro life senator z Utah Mike Lee. Jeśli sugerowana zmiana rzeczywiście doszłaby do skutku, mogłoby to oznaczać antyaborcyjny przełom w Sądzie Najwyższym.

Wypowiedź Hellera podał serwis Politico. Padła ona podczas prywatnego spotkania z udziałem Hellera. Serwis dotarł do 45-minutowego nagrania z tego wydarzenia.

Ewentualny antyaborcyjny przełom w Sądzie Najwyższym polegałby na tym, że zastąpienie Kennedy'ego sędzią pro life spowodowałoby, że zwolennicy ochrony życia dzieci nienarodzonych zyskaliby przewagę głosów 5:4. Umożliwiłoby to obalenie sławetnego orzeczenia SN z 1973 r. (Roe vs Wade), które zalegalizowało w USA aborcję niemal bez ograniczeń. W efekcie śmierć w majestacie prawa poniosło już - według różnych źródeł - 48-60 milionów najmniejszych Amerykanów.

Samo ustąpienie sędziego Sądu Najwyższego jest sensacją, choć nie tak wielką jak dawniej. Dziewięć dożywotnich stanowisk sędziowskich w tym sądzie to obiekt zawodowych marzeń wszystkich amerykańskich prawników. Dlatego zawistni ukuli powiedzenie, że sędziowie SN nie rezygnują nigdy, a umierają rzadko. To nie do końca prawda. Stosunkowo niedawno, w 2009 r. z własnej woli z SN odszedł sędzia David Souter. Wtedy jednak jeden liberał zastąpił drugiego (następcą Soutera decyzją Baracka Obamy została Sonia Sotomayor). Zmiany układu sił w SN nie zmieniła też nominacja Neila Gorsucha. Nominat Donalda Trumpa zastąpił bowiem innego konserwatystę Antonina Scalię. Przyjęło się uważać, że obecny układ sił w SN jest następujący: czterech sędziów to liberałowie, czterech to konserwatyści, a jeden - właśnie Anthony Kennedy - to sędzia "obrotowy", który raz przychyla się do opinii liberałów, a innym razem głosuje tak, jak konserwatyści. Jeśli jednak chodzi o sprawy ochrony życia nienarodzonych oraz roszczenia lobby homoseksualnego, to Anthony Kennedy popierał liberałów. Dlatego jego zamiana na sędziego pro life zmieniłaby - przynajmniej teoretycznie - układ sił w instytucji, która jest nie tylko najwyższą instancją sądowniczą w USA, ale także wyznacznikiem trendów prawnych w innych krajach Zachodu. To, czy Donald Trump nominuje zwolennika prawnej ochrony życia dzieci nienarodzonych, będzie istotnym sprawdzianem jego wiarygodności jego deklaracji pro life. Warto też zauważyć, że w podeszłym wieku jest jeszcze dwóch innych zdeklarowanych zwolenników aborcji w SN - Ruth Bader Ginsburg (84 lata) i Stephen Breyer (78 lat).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  12°C Wtorek
  dzień
  13°C Wtorek
  wieczór
  9°C Środa
  noc
  8°C Środa
  rano
  wiecej »