Gowin: Poprę likwidację aborcji ze względów eugenicznych

Jak wielokrotnie deklarowałem, że nie poparłbym całkowitego zakazu aborcji, tak zagłosuję za postulatem likwidującym aborcję ze względów eugenicznych; uważam, że choroba dziecka nie może być wystarczającą podstawą do pozbawienia go życia - podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ma się zająć w poniedziałek projektem komitetu "Zatrzymaj aborcję"; znosi on tzw. przesłankę eugeniczną, zezwalającą na przerwanie ciąży ze względu na wady płodu. Komisja ma zaopiniować projekt dla Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Jarosław Gowin proszony podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o stanowiska w sprawie tego projektu oświadczył, że w obozie Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) "nie ma dyscypliny". "Każdy będzie głosował w zgodzie ze swoim sumieniem" - zapowiedział lider Porozumienia.

"Jak wielokrotnie deklarowałem, że nie poparłbym całkowitego zakazu aborcji, tak zagłosuję za postulatem likwidującym aborcję ze względów eugenicznych. Uważam, że choroba dziecka nie może być wystarczającą podstawą do pozbawienia go życia" - podkreślił minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Obecnie obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

«« | « | 1 | » | »»
 • Jerz.
  19.03.2018 16:04
  Ale cieszyć się pan wicepremier nie będzie? ...
 • 1
  19.03.2018 16:12
  tej ustawy nie bedzie dopoki najpierw satysfakcjonujaco nie rozwiaze sie sposobu opieki nad dziecmi i ludzmi niepelnosprawnymi.Ludzie zabija bowiem wlasne nienarodzone dzieci glownie ze strachu przed problemami z jakimi beda musieli sie borykac.Boja sie,ze niepodolaja i zniszczy im to zycie.Poswiecaja wiec nienarodzonych.Gdyby panstwo najpierw o to zadbalo to panie w czerni stracilyby swoje atuty i poparcie w spoleczenstwie.A tak to znowu bedzie bicie piany i zadnej ustawy nie bedzie
 • nika
  19.03.2018 16:36
  "choroba dziecka nie może być wystarczającą podstawą do pozbawienia go życia". Ani wystarczającą, ani żadną, nie ma wystarczających podstaw do pozbawienia dziecka życia. Powiedzmy to raz wreszcie jasno. Zabójstwo zawsze zostanie zabójstwem i nic tego nie zmieni. Niezależnie od tego, kogo dotyczy i z jakiego powodu do niego doszło. Nazywanie go aborcją, eutanazją, karą śmierci, działaniem w afekcie, a nawet obroną konieczną i tak nie zmienia esencji zagadnienia - pozbawiono życia człowieka. A to jest zabójstwo.
 • Stanisław_Miłosz
  19.03.2018 20:48
  Ze względów eugenicznych. Znaczy: ludzki - inaczej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »