Ok. 10 tys. osób będzie uczestniczyło w tegorocznym Marszu Żywych, który jest wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu - dowiedziała się PAP w Muzeum Auschwitz. Uroczystość odbędzie się 12 kwietnia.
Udział w Marszu zapowiedzieli m.in. prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin.
Marsz Żywych przejdzie trzykilometrowym szlakiem od bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie przy ruinach największych krematoriów odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński powiedział w rozmowie z PAP, że na Marsz Żywych przyjadą delegacje wysokiego szczebla z różnych krajów. Ma to związek z przypadającymi w br. dwiema rocznicami: 70-leciem powstania Izraela oraz 30. rocznicą pierwszego Marszu.
Marsz Żywych to przedsięwzięcie edukacyjne pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają również historię polskich Żydów. Spotkają się m.in. z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami w święto Jom Ha-Szoa (Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady) jest kulminacją wydarzenia.
Pierwszy Marsz odbył się w 1988 r. Kolejne szły co dwa lata, a od 1996 r. rokrocznie. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W marszach szli m.in. prezydenci Polski, Izraela i Węgier, a także premierzy, nobliści i duchowni różnych wyznań. Riwlin weźmie udział w Marszu Żywych po raz drugi. Poprzednio uczestniczył w nim w 2003 r., gdy sprawował funkcję przewodniczącego Knesetu, izraelskiego parlamentu.
Od 1988 r. do teraz uczestniczyło w uroczystości ok. 260 tys. osób z ponad 50 krajów.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.