Bp Libera: Drzwi zbawienia zostały otwarte dla wszystkich

Drzwi zbawienia zostały otwarte i to od człowieka zależy, czy zechce przez nie przejść – powiedział bp Piotr Libera w czasie Wigilii Paschalnej w bazylice katedralnej płockiej.

Bp Libera w homilii podczas Wigilii Paschalnej przypomniał, że w piątek przed niedzielą Palmową na ulice wielu polskich miast wyszli ludzie: jedni za Ukrzyżowanym szukać prawdziwego życia, niosący krzyż – znak zbawienia, zatopieni w modlitwie i drudzy: domagający się prawa do odbierania życia, z krzykiem na ustach i słowami pełnymi nienawiści, ubrani na czarno z transparentami i hasłami, przepełnionymi śmiercią.

„Uliczne Drogi Krzyżowe i czarne marsze. Ludzie tak bardzo różni w swoich poglądach. Tak bardzo oddaleni od siebie. Tak bardzo obcy, jakby z innych pochodzili światów. A przecież i tych pierwszych i tych drugich coś ze sobą łączy - za każdego z tych ludzi umarł Jezus. I dla każdego zmartwychwstał. Każdemu otworzył bramę prowadzącą do Wiecznego Królestwa. I każdemu daje szansę na nowe życie. Każdemu, kto zechce z tej szansy skorzystać” – zaznaczył hierarcha.

Biskup zaakcentował, że potrzebne były Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa, aby odnowić całe stworzenie i przywrócić ludziom utraconą godność dzieci Bożych. Bóg odebrał duszę człowieka duchowi tego świata. Dał każdemu możliwość zbawienia. Wielka Noc otwiera przed każdym człowiekiem wrota do wiecznego szczęścia w Królestwie Boga.

„Wobec tej niepojętej miłości Stwórcy człowiekowi pozostało zrobić jeden mały krok: otworzyć swoje serce i przyjąć ofiarowany przez Niego dar” – podkreślił kaznodzieja.

Zastanawiał się też, czy współczesny człowiek jest jeszcze w stanie zrobić ten jeden, jedyny krok w kierunku Boga, czy nie zniewoli go przyznana samemu sobie „wolność absolutna”, czy zdoła pochylić głowę przed Stwórcą ten, który siebie czyni panem stworzenia. Stwierdził, że są to trudne pytania i nie zna na nie odpowiedzi. Jednak wie, że „drzwi zbawienia zostały otwarte i to od człowieka zależy, czy zechce przez nie przejść”.

Prosił też Boga, aby ci wszyscy, którzy stoją rozdarci między życiem i śmiercią, wolnością i zniewoleniem, miłością i nienawiścią, dokonali dobrego wyboru - wyboru, który pozwoli im cieszyć się spokojem sumienia i „życiem dla Boga w Chrystusie Jezusie”.

Bp Libera przewodniczył obrzędom Wigilii Paschalnej w bazylice katedralnej płockiej. Odbyła się ona z licznym udziałem duchowieństwa, wspólnoty Seminarium Duchownego, sióstr zakonnych i wiernych. Tradycyjnie wzięli oni udział w liturgii światła, obrzędzie błogosławieństwa wody i odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych.

Czytaj także o Wigilii Paschalnej w innych diecezjach:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • mee...
  01.04.2018 12:35
  Gdyby od czlowieka zalezalo, Ojciec nie poslal by Syna...doskonalosc Boga jest nie do pojecia, myslimy, ze to my...a potem moze sie okazac, ze jest sie nieznanym, bedzie zaskoczenie....jak to powiedza czyzbysmy nie czynili cudow i nie wypedzali zlych duchow w imie Twoje? To jest wlasnie ta pulapka te sidla zastawione, tego ktory wprawdzie zostal pokonany, ale ciagle jest....to jest ten czas od 60 pokolen w ktorym poznalesmy Chrystusa...Chrystus dziala pokazuje sie na drodze, ktora idziemy...dzis poprzez Ducha...ale nie przez nas
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Poniedziałek
  wieczór
  11°C Wtorek
  noc
  8°C Wtorek
  rano
  12°C Wtorek
  dzień
  wiecej »