Do godz. 17. w poniedziałek w całej Polsce strażacy wyjeżdżali prawie 260 razy do usuwania skutków wichur i intensywnych opadów deszczu.
"Do godz. 17 w poniedziałek w całej w Polsce strażacy wyjeżdżali prawie 260 razy do usuwania skutków wichur i intensywnych opadów deszczu. Jeśli chodzi o silny wiatr - usuwanie połamanych drzew lub ich konarów, które tarasowały wiele ulic i dróg - to takich zdarzeń odnotowano ponad 200, najwięcej w woj. lubelskim, dolnośląskim, wielkopolskim i mazowieckim. Jeśli chodzi o opady deszczu - pompowanie wody z zalanych piwnic takich działań było ponad 50, głównie w woj. pomorskim i podlaskim, co łącznie daje ok. 260 interwencji" - powiedział Paweł Frątczak.
Rzecznik PSP zaznaczył, że na poniedziałkowy wieczór są ostrzeżenia jeśli chodzi o możliwość wystąpienia oblodzeń na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i północnej części woj. lubelskiego, w związku z opadami deszczu i śniegu.
"Sytuacja się powoli stabilizuje, wypogadza się. Tych interwencji jest sporo, ale nie tyle, ile spodziewaliśmy się, biorąc pod uwagę zapowiedzi IMGW" - zaznaczył Frątczak.
Jak dodał, nie ma informacji o żadnych osobach rannych czy tragiczniejszych przypadkach.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.