Konsekwencja dialogu ekumenicznego

Propozycja Benedykta XVI zawarta w konstytucji apostolskiej „Anglicanorum coetibus” jest logiczną konsekwencją dialogu ekumenicznego – stwierdził kard. William Levada. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podjął tą kwestię 6 marca podczas przemówienia na kanadyjskim Queen's University, w Kingston w stanie Ontario.

Kard. Levada przypomniał dzieje dialogu katolicko-anglikańskiego, począwszy od historycznego spotkania Pawła VI z ówczesnym arcybiskupem Canterbury, Michaelem Ramsayem w 1966 r. Przypomniał, że w wydanym wówczas komunikacie katolicy i anglikanie wyrazili wolę osiągnięcia pełnej, widzialnej jedności między siostrzanymi Kościołami, zjednoczonymi, choć nie wchłoniętymi”. „Nie przyjęcie anglikanów, wraz ze wszystkimi darami byłoby zdradą eklezjologii katolickiej” – stwierdził kard. Levada, wyjaśniając, że chodzi mu o specyficzną duchowość, liturgię i dyscyplinę duchową.

Purpurat podkreślił, iż nie traci on nadziei na pełną jedność z całą, ogólnoświatową Wspólnotą Anglikańską. W tym kontekście wskazał na mającą się rozpocząć w tym roku trzecią fazę dialogu anglikańsko-katolickiego w ramach Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej. Ma ona podjąć kwestie relacji między Kościołem lokalnym a powszechnym, problem święcenia kobiet, błogosławienia związków homoseksualnych oraz duchowieństwa aktywnego homoseksualnie.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary mówił też o wstrząsie jaki w życie Wspólnoty Anglikańskiej wniosło święcenie kobiet. Podkreślił, że Kościół katolicki wielokrotnie przestrzegał przed negatywnymi konsekwencjami jakie święcenie kobiet ma dla sprawy jedności chrześcijan. „Kapłaństwo mężczyzn to nie jedynie praktyka, ale kwestia doktrynalna, leżąca w centrum Eucharystii” – stwierdził kard. Levada.

Purpurat zaznaczył, że do kierowanej przez niego dykasterii napłynęły już od wspólnot anglikańskich z Australii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów, prośby o utworzenie ordynariatów personalnych w obrębie Kościoła katolickiego.

W spotkaniu na kanadyjskim uniwersytecie uczestniczył prymas Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej, abp John Hepworth. Zaznaczył, iż w najbliższych tygodniach prośby o utworzenie ordynariatu personalnego powinna złożyć kanadyjska Tradycyjna Wspólnota Anglikańska. Wcześniej w USA spotkał się z parafiami, które są już w pełnej komunii z Kościołem katolickim oraz grupą "Forward in Faith", nadal utrzymującą więź z Canterbury, ale sprzeciwiającej się święceniu kobiet.

Tradycyjna Wspólnota Anglikańska w USA oraz przedstawiciele tamtejszych parafii katolickich posługujących się tekstami anglikańskimi skierowały już wspólnie prośbę o utworzenie ordynariatu personalnego. Podobne prośby skierowały do Watykanu Tradycyjna Wspólnota Anglikańska oraz grupa Forward in Faith w Wielkiej Brytanii i w Australii – informuje amerykańska agencja CNS.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »