W niedzielę II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Pod hasłem "Weźmijcie Pismo Święte" w niedzielę będzie obchodzony II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i premier Mateusz Morawiecki. Przedmiotem lektury jest w tym roku List św. Pawła Apostoła do Rzymian - poinformowało PAP Stowarzyszenie "Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II".

Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia, uroczysta celebracja Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego odbędzie się pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego - z udziałem najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej w katedrze na Wawelu. Będzie ona transmitowana na żywo w TVP 1 w niedzielę o godz. 10.

Niedziela Biblijna rozpocznie X Tydzień Biblijny (15-22 kwietnia). "Będzie mu towarzyszyło hasło związane z rokiem duszpasterskim: +Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym+. Nawiązuje ono do wydarzenia z życia apostołów, którzy pośród prześladowań ze strony Żydów modlili się do Boga o pomoc. I - jak pisze św. Łukasz: +wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i głosili odważnie słowo Boże+" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP przez organizatorów wydarzenia.

Poinformowali jednocześnie, że do wszystkich parafii w Polsce został przesłany "Przegląd biblijny", zawierający materiały na tydzień biblijny (rozważania, homilie, katechezy biblijne, materiały do spotkań w grupach, Drogę Światła, itd), a także plakaty, materiały do lektury Listu do Rzymian, sigla biblijne do rozdania na zakończenie mszy św. oraz książka "Polska miłością wskrzeszona", zawierająca rozważania oraz antologię tekstów biblijnych i poetyckich.

We wrześniu 2003 roku ks. prof. Henryk Witczyk na zlecenie ks. abp. Mariana Gołębiewskiego, przewodniczącego Sekcji Biblijnej w Komisji Nauki Wiary, podjął prace mające za cel opracowanie statutu i powołanie do istnienia Dzieła Biblijnego. 17 i 18 czerwca 2005 na 332. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski został zatwierdzony statut Dzieła Biblijnego, a we wrześniu 2005 w Łowiczu odbyło się zebranie założycielskie, na którym wybrano przewodniczącego oraz pozostałych członków zarządu. KEP obradująca we Wrocławiu w dniu 25 września 2005 erygowała Stowarzyszenie na okres trzech lat, a 27 listopada 2008 na Jasnej Górze biskupi zatwierdzili statut na czas nieokreślony.

Celem działania Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, a także w indywidualnej formacji wiernych. Stowarzyszenie realizuje je m.in. poprzez: organizowanie konferencji, zjazdów, sympozjów, zebrań, warsztatów, kursów, dni skupienia i rekolekcji, a także wystaw, konkursów i olimpiad biblijnych; współpracę z katolickimi ośrodkami apostolstwa biblijnego, a także z osobami i instytucjami popularyzującymi wiedzę biblijną w mediach i na polu działalności wydawniczej; współpracę ze szkołami oraz wyższymi uczelniami katolickimi oraz naukowymi stowarzyszeniami o inspiracji chrześcijańskiej; działalność wydawniczą i szkoleniową w zakresie języków biblijnych i innych nauk biblijnych; prowadzenie strony internetowej; opracowywanie komentarzy do Pisma Świętego na potrzeby duszpasterskie, głównie w zakresie katechizacji.

Dzieło Biblijne organizuje co roku Tydzień Biblijny.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Marian
  14.04.2018 19:15
  Wolę Dostojewskiego, bije Biblię na głowę.
 • Piotr Jan Tomasz
  15.04.2018 05:19
  Dostojewski jest bardzo dobry, z wyjatkiem kiedy zaczynal pisac o Polakach, jezuitach i kosciele katolicki,...., moim zdaniem do Biblii nie dorastal.
 • Andrzej Nowak
  15.04.2018 08:12
  https://www.facebook.com/events/391914794552634??ti=ia zapraszamy na wydarzenie na Facebooku. Tam razem z przyjaciółmi czytamy List do Rzymian. Zachęcam do zapoznania się.
 • Magda
  15.04.2018 23:06
  Niedziela biblijna a w kościołach czytany kolejny (bo dwa tygodnie temu też był ) list pasterski. Jak słyszę, że jest list i do tego episkopatu to ma ochotę wyjść. Jestem osobą wierzacą praktykującą i nie mogę. Słuchając tych listów mam wrażenie (wiem ze nie tylko ja) , że dla biskupów jestem ciemna masa. Przedostatni list to Wikipedia. Umiem obsługiwać internet. Dzisiejszy w sumie nie wiem o czym był bo zaczął się od tego ze tydzień miłosierdzia a zaraz o Duchu Świętym, potem o zespołach Caritas następnie o Syrii żeby znowu dojść do statystyk Caritasu i podziękowania dla zespołów Caritas ale tylko tym w szkołach i akademickich bo ci w parafiach juz niewazni. Tragedia. Obserwowałam ludzi słuchając tych wynaturzen i widziałam jak mieli dość. Znudzeni, wielu ziewalo. Nie wiem czy wielcy i czcigodni biskupi są juz tak znudzeni, czy nie chce im sie, czy mają nas za debili, którzy wszystko przyjmą i jeszcze przyklasną.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »