Wobec tendencji nacjonalistycznych

Jeśli błędnie diagnozuje się przyczynę, trudno leczyć skutki.

Oj, obrywa się narodowcom. Już od dawna, ale ostatnio też. Tu pielgrzymka, tam jakiś marsz i wylała się na nich fala oburzenia. Słusznie? Częściowo pewnie tak. Jako chrześcijanin widzę w tej ideologii wątki nie do pogodzenia z moją wiarą. I widzę, jak instrumentalnie bywa nauczanie Kościoła przez zwolenników tego nurtu traktowane.  Patriotyzm miesza się nieraz narodowcom z nacjonalizmem, a ta ideologia zdecydowanie mi się nie podoba. I nawet trochę się jej boje. Z drugiej jednak strony śmieszą mnie głosy oburzenia części ich przeciwników. Bo widzę, że „przygania kocioł garnkowi, a sam smoli” ;) Dla mnie tak samo wielkim zagrożeniem dla chrześcijaństwa i zdrowego rozsądku są różne ideologie liberalne czy lewicowe. Także te uważające się za chrześcijańskie. Gdy więc widzę jak narodowców krytykuję przedstawiciele tych nurtów...

Jak to zwykle w takich razach bywa tolerancyjny establishment uwiera samo istnienie narodowców; sam fakt, że ktoś (nie umieszczony dotąd w zakładzie psychiatrycznym) ośmiela się mieć takie poglądy. Nic dziwnego, że w krytyce nie sięga się do argumentów, a oburza się. No i szuka się winnych. W tym wypadku winnymi są politycy, którzy zbyt wiele tolerują i policja, która takich spotkań natychmiast nie rozpędza. No i oczywiście biskupi. Bo „przespali”, wcześniej nie zauważyli problemu itd...

Biskupi stosowny dokument w tej sprawie wydali prawie rok temu. Opinię, że to niby ich spóźniona reakcja spowodowała rozrastanie się środowisk polskich nacjonalistów uważam jednak za mocno naiwny. Nie wydaje mi się też, że sposobem na problem powinno być zwalczanie go metodami policyjnymi. Trzeba raczej w końcu zauważyć, jakie są jego przyczyny. A widzę co najmniej dwie. Niestety, do ich powstania przyczynili się też w dużej mierze ci, którzy środowiska patriotyczne/nacjonalistyczne najbardziej dziś krytykują. Niestety, bo nie sądzę, by ktokolwiek zrobił tu jakiś rachunek sumienia, o żalu i postanowieniu poprawy już nie mówiąc.

Jakie to przyczyny? Pierwsza to lata lansowania teorii, że powinniśmy się wstydzić bycia Polakami. Bo jesteśmy gorsi, bo jesteśmy nieudacznikami, bo zaprzepaszczamy wszystkie szanse, bo jesteśmy głupi, bo nic nie umiemy, bo jesteśmy ciemni, zabobonni, zacofani, bo jesteśmy w ogonie Europy i od niej powinniśmy się uczyć, bo potrafimy się tylko kłócić, a nasi ojcowie z wielkim entuzjazmem współpracowali z hitlerowcami zabijającymi Żydów. Nie dziwię się, że są ludzie, którzy mają tego dość i zaczynają bezkrytycznie polskość gloryfikować.

Drugiej przyczyny upatrywałbym w propagowaniu – także od wielu lat – bezideowości i hedonizmu. Liczę się tylko ja, ja i ja; wszystko mi wolno, mam same prawa i nikt niczego ode mnie nie powinien wymagać; państwo nie jest mi do niczego potrzebne (z wyjątkiem tego, by je okradać) rodaków nie lubię, bo są ciemnogrodem. Poświęcenie dla nich? To dobre dla naiwnych. Też nie dziwię się, że co bardziej szlachetnych altruistów taka postawa mierzi.

Tak, lekarstwa  na niebezpieczeństwo rozrostu tendencji nacjonalistycznych upatruję we wspieraniu prawdziwego patriotyzmu oraz docenianiu ducha poświęcenia i współpracy. Bez tego ani mądre kazania, ani działania policji nie pomogą. A oburzanie się nie pomoże nigdy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • pcc
  18.04.2018 08:13
  Zgadzam się chyba z każdym zdaniem, z wyjątkiem wybielenia biskupów. Otóż biskupi są winni temu (ale nie jest to wina najgrubszego kalibru) że w porę nie przywołali do porządku księży, którzy w swojej prostolinijności udzielali parasola narodowcom nie orientując się, że ich ideologia w dalekich konsekwencjach (bo o osobach się nie wypowiadam) jest anty-katolicka, a Kościół jest im potrzebny jedynie do cementowania swoich szeregów i narodu, a już w ogóle nie do tego, żeby mówił trudne rzeczy, stawiał wymagania.
 • mgn
  18.04.2018 09:00
  Proszę nie powielać (może nieświadomie?) półprawdy przez wycięcie z kontekstu, to naprawdę nieelegancko (w dodatku ironiczny epitet "Klasyczka"): pracować za 6 tysięcy na rękę za miesiąc NA STANOWISKU WICEMINISTRA. Nawet prezes Kaczyński nie obniża pensji członkom rządu.
 • Marcin
  20.04.2018 06:46
  Używając pojęcia takiego jak nacjonalizm należy go doprecyzować. Na gruncie polskim nacjonalizm to przede wszystkim nacjonalizm chrześcijański (warto przeczytać na ten temat chociażby pracę naukową profesora Grotta "Nacjonalizm chrześcijański" czy idem" Różne oblicza nacjonalizmów. Polityka-religia-etos". Niestety najczęściej polscy dziennikarze pisząc na temat nacjonalizmu nie wiedzą o czym piszą lub uprawiają propagandę.
 • do redaktora Macury
  21.04.2018 12:22
  Czy są jakieś ważne powody, by dopuszczać tu napastliwe teksty użytkownika "1"? Pańskie ostrzeżenia, by pisać rzeczowo, "1" ma, jak widać, w wielkim poważaniu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  4°C Niedziela
  wieczór
  1°C Poniedziałek
  noc
  0°C Poniedziałek
  rano
  2°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »