Dziś, w Niedzielę Dobrego Pasterza, parafia pw. św. Mikołaja w czeskim Jaromierzu (Jaromĕř, diec. Hradec Králové) wzbogaciła się o relikwie bł.bł. oo. Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka.
- Zginęli z rąk terrorystów. Dlatego błogosławieni męczennicy z Peru są szczególnymi patronami pokoju na świecie i obrony przed terroryzmem - mówił podczas dzisiejszej Mszy św. ks. Jerzy S. Zięba MSF, proboszcz parafii św. Mikołaja w Jaromierzu.
Relikwiarz z ziemskimi szczątkami dwóch błogosławionych franciszkanów spoczął najpierw na ołtarzu, przy którym Eucharystii przewodniczył bp Jan Vokál, ordynariusz diecezji Hradec Králové.
Po Mszy św. relikwiarz przeniósł do przygotowanego specjalnie na tę okazję bocznego ołtarza i pobłogosławił go. Teraz kościół w Jaromierzu ma już relikwie 4 wielkich Polaków: Jana Pawła II, św. s. Faustyny Kowalskiej oraz - od dziś - ojców Zbigniewa i Michała.
Obaj byli mocno związani z ziemią legnicką. O. Strzałkowski przez dwa lata - od 7 lipca 1986 do 24 sierpnia 1988 r. - był wicerektorem Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. O. Tomaszek tuż po święceniach prezbiteratu rozpoczął pracę duszpasterską w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Pieńsku, gdzie m.in. prowadził zajęcia z dziećmi niepełnosprawnymi.
W 1989 r. obaj wyjechali na misje do peruwiańskiego Pariacoto. 9 sierpnia 1991 r. zostali zamordowani przez terrorystów z komunistycznego ruchu Świetlisty Szlak. W grudniu 2015 r. beatyfikował ich papież Franciszek.
- To dzień wyjątkowy, w Kościele katolickim obchodzony jako Niedziela Dobrego Pasterza. Chcemy w ten sposób podkreślić, jak ważna jest rola kapłanów w procesie uświadamiania, że nie możemy być obojętni wobec szerzącej się na świecie przemocy. Modlitwa jest tu ważnym narzędziem - uważa ks. Zięba.
W koncelebrze, oprócz proboszcza miejsca, stanęli ks. Stanisław Gryń, prowincjał czeskiej prowincji franciszkańskiej śś. Cyryla i Metodego, ks. Władysław Marczyński MSF, wikariusz w parafii w Dvůr Králové, oraz ks. Aleksander Pająk MSF, rektor domu zakonnego Misjonarzy Świętej Rodziny w Holohlavach.
Nad relikwiarzem zawisł obraz przedstawiający obu błogosławionych franciszkanów, z cytatem z Ewangelii św. Jana: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" oraz słowa "Pax et bonum".
Obraz jest dziełem Bogusława Onsowicza, artysty malarza z Lubomierza, autora ikon i obrazów o tematyce religijnej. Po Mszy św. wolontariusze rozdawali wychodzącym z kościoła wiernym obrazki z modlitwą do błogosławionych franciszkanów z Pariacoto.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.