Hanna Chrzanowska od dziś błogosławiona

W bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach została wyniesiona na ołtarze miłosierna pielęgniarka.

O godz. 9 w bazylice i na błoniach przed nią rozpoczęło się czuwanie modlitewne. Po godz. 10 rozpoczęła się zaś Msza św., której  przewodniczy kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, legat papieski na uroczystości.

W świątyni zgromadziło się  duchowieństwo, rodzina nowej błogosławionej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz środowiska medycznego. Szczególną grupą zaproszonych do bazyliki była grupa ok. 300 chorych wraz z opiekunami.

Na początku liturgii, którą sprawowano po łacinie z pewnymi elementami polskimi, metropolita krakowski poprosił o beatyfikację Czcigodnej Służebnicy Bożej, która szczególny nacisk położyła na tworzenie od podstaw pielęgniarstwa domowego i parafialnego, co było jedną z form służenia bliźnim.

Postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. Mieczysław Niepsuj, przedstawił krótką biografię tej miłosiernej pielęgniarki, która żyła w latach 1902-1973. To o niej kard. Karol Wojtyła mówił, że "była mu wielką pomocą", a kard. Franciszek Macharski dodawał, iż "żyła światem ludzi chorych".

Później legat papieski odczytał list apostolski papieża Franciszka, mocą którego Hanna Chrzanowska znalazła się w gronie błogosławionych. W  liście papież zezwolił, by Hannie Chrzanowskiej, „ która kierując się miłością Jezusa, dobrego Samarytanina, poświęciła się cierpiącym na ciele i duchu, gorliwie im pomagając, przysługiwał tytuł Błogosławionej i aby jej święto obchodzono corocznie dnia 28 kwietnia”.

Następnie odsłonięto obraz nowej błogosławionej pędzla Zbigniewa Juszczaka, do którego przyszła procesja z relikwiarzem projektu Marka Nowaka. W trakcie procesji śpiewano inwokację: „Błogosławiona Hanno Chrzanowska odkrywająca Boga w człowieku, módl się za nami”.

- Relikwiarz niesiony przez Helenę Matogę, pielęgniarkę, uczennicę i duchową córkę Hanny Chrzanowskiej oraz wicepostulatorkę jej procesu beatyfikacyjnego, ma kształt serca, znajdujący się zaś w jego centrum fragment kości błogosławionej jest nakryty miniaturowym czepkiem pielęgniarskim, symbolem misji której podjęła się błogosławiona - zwróciła uwagę Izabela Ćwiertnia z Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich.

Obraz beatyfikacyjny oraz relikwiarz zostaną umieszczony w krakowskim kościele św. Mikołaja przy ul. Kopernika 9, gdzie spoczywają doczesne szczątki nowej błogosławionej i gdzie będzie oddawana jej szczególna cześć.

Za beatyfikację podziękował papieżowi w imieniu Kościoła Krakowskiego metropolita abp Marek Jędraszewski wraz z ks. Niepsujem.

Kard. Amato powiedział w kazaniu, że nowa błogosławiona "była latarnią światła wśród ciemności ludzkiego bólu.

- Ta postać staje się naturalną patronką wszystkich ruchów i środowisk związanych z wrażliwością społeczną na służbę życiu i jego obronie. Na ten czas dzisiejszy daje ją nam Pan Bóg. Daje w czasie, gdy Kościół w okresie paschalnym głosi zwycięstwo życia, które daje nam zmartwychwstały Pan - powiedział przed beatyfikacją o postaci H. Chrzanowskiej abp Marek Jędraszewski.

- Hanna Chrzanowska wierzyła w Bożą moc i potrafiła ją przekazywać niejako tym wszystkim osobom, które razem z nią szły, szukając ludzi potrzebujących pomocy, okazując troskę, lecząc, a przede wszystkim będąc razem z człowiekiem cierpiącym, któremu trzeba nieść nadzieję - dodał metropolita krakowski.

Proces beatyfikacyjny H. Chrzanowskiej rozpoczął się w 1998 r. We wrześniu 2015 r. papież Franciszek potwierdził dekret o heroiczności jej cnót, w lipcu 2017 r. zatwierdził zaś dekret kanonizacyjny na podstawie uznanego cudu za przyczyną służebnicy Bożej.

W 2001 r. po modłach do Hanny Chrzanowskiej została uzdrowiona dotknięta ciężkim wylewem krwi do mózgu Zofia Szlendak-Cholewińska, jej niegdysiejsza uczennica i współpracowniczka.

- W czasie odmawiania nowenny, chorej przyśniła się jej niegdysiejsza nauczycielka pielęgniarstwa i powiedziała, że wszystko będzie dobrze. I tak się stało - przypomniał ks. dr Andrzej Scąber, referent spraw kanonizacyjnych.

Hanna Chrzanowska od dziś błogosławiona   Hannachrzanowska.pl Dzisiaj nad głową Hanny Chrzanowskiej ukaże się aureola świętości

 

Czytaj relacje z uroczystości beatyfikacyjnych:

 

Czytaj także wcześniejsze teksty:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
21°C Czwartek
dzień
21°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
16°C Piątek
rano
wiecej »