Prymas Holandii oburzony decyzją Episkopatu Niemiec o interkomunii

Kard. Eijk przestrzega przed konsekwencjami decyzji niemieckiego episkopatu. Wśród wierzących szerzy się zamęt. Już niebawem do Komunii będą przystępować wszyscy protestanci, choć w kwestii Eucharystii ich wiara radykalnie różni się od katolickiej. Prymas Holandii liczy na jasną reakcję Stolicy Apostolskiej.

W sporze o interkomunię w Niemczech Kościół nie potrzebuje jednomyślności niemieckich biskupów, lecz jasnego wyjaśniania zasad katolickiej wiary – uważa kard.Willem Eijk, prymas Holandii. Odniósł się on do kontrowersyjnej decyzji biskupów należących do Episkopatu Niemiec, by dopuszczać do Komunii protestantów żyjących w związku małżeńskim z katolikami. Choć niemieccy biskupi twierdzą, że decyzja ta ma zasięg wyłącznie lokalny, sam problem dotyka również wielu innych krajów, w tym sąsiedniej Holandii, gdzie małżeństwa mieszane nie należą do rzadkości.

Kard. Eijk nie ukrywa, że spodziewał się w tej sprawie bardziej klarownej decyzji ze strony Stolicy Apostolskiej, zgodnej z obowiązującymi w całym Kościele zasadami, które dopuszczają protestantów do Komunii wyłącznie w niebezpieczeństwie śmierci. Holenderski kardynał przypomina, że jeśli chodzi o Eucharystię, wiara protestantów radykalnie różni się od wiary katolickiej.

Prymas Holandii podkreśla, że wbrew temu, co twierdzą niemieccy biskupi rozporządzenie to nie dotyczy rzadkich przypadków. Co więcej wprowadzi ono zamieszanie i w konsekwencji już niebawem do Komunii przystępować będą nie tylko współmałżonkowie katolików, ale wszyscy protestanci. Jego zdaniem niemieccy biskupi chcą wprowadzić nową praktykę w Kościele katolickim. Praktyka Kościoła tymczasem opiera się na jego wierze i nie zależy od większości w episkopacie.

Kard. Eijk ostrzega, że brak jasnych wytycznych ze strony Papieża doprowadzi do zamętu wśród wiernych. Dodaje, że nie dotyczy to jedynie interkomunii, ale również takich spraw jak błogosławienie związków homoseksualnych, za czym opowiadają się niektórzy kardynałowie. Prymas Holandii przyznaje, że obecna sytuacja przywodzi mu na myśl to, co Katechizm (n. 675) pisze o końcowej próbie, którą ma przejść Kościół przed ostatecznym przyjściem Chrystusa, kiedy to zachwieje się wiara wielu wierzących.

«« | « | 1 | » | »»
 • Cudzoziemka
  09.05.2018 22:25
  Od ponad 20 lat mieszkam w Holandii i bardzo się cieszę, że to właśnie prymas tego na wskroś zlaicyzowanego kraju zajmuje tak klarowne i jednoznaczne stanowisko w kwestiach wiary, nie po raz pierwszy zresztą. Oczywiście nie przysparza mu to popularności w mediach i wielu kręgach holenderskiego (i nie tylko) Kościoła. Na szczęście nie dba o to, bo zna słowa Chrystusa: "Biada wam, gdy wszyscy ludzie dobrze o was mówić będą" (Łk 6, 26)
 • OCHRZCZONE NIEMOWLĘ
  10.05.2018 22:59
  Ekumenizm to coś czego potrzebuje Chrześcijaństwo. Wasza krytyka to podział, podświadome myślenie, że tylko w katolicyzmie można dostąpić zbawienia. Obudźcie się bracia i siostry w Wierze! Potraktujcie na serio Miłość i Przebaczenie dla zjednoczenia Chrześcijaństwa na całym świecie. Tego chce Bóg. Bóg jest Miłością, jest dla Wszystkich, którzy tego pragną. Eucharystia jest dla Wszystkich, którzy próbują i żyją w nauce Pana Jezusa Chrystusa. Pan Jezus nie pragnie ofiary, bardziej Miłosierdzia. Przyszedł nie tak dla sprawiedliwych, jak dla grzeszników. To my ludzie tkwimy w podziałach. Wydaje sie nam, że jesteśmy pępkiem tego świata. To pycha. Panem podziału, pychy, jest książę ciemności, władca tego świata. Nie wpisujmy się w plany związane z podziałem i pychą. Zjednoczenie Chrześcijaństwa to upadek złego a nasz triumf i przewaga tu na ziemii dobrego ducha nad złym. Mówi się, że judaizm to nasi starsi bracia w wierze ale bliżsi są nam prawosławni, protestanci, ewangelicy, baptyści, itp. a tych traktujemy jak wrogów . Gdzie tu zdrowy rozsądek ? Pan Bóg nie jest Bogiem zamieszania, a jest Bogiem pokoju.
 • OCHRZCZONE NIEMOWLĘ
  10.05.2018 23:12
  Nie mylić mojej wypowiedzi w sprawie interkomunii z błogosławieniem par homoseksualnych, o których mowa w artykule bo temu oczywiście jestem przeciwny zgodnie z nauka Pana Jezusa Chrystusa, która to nauka stanowi o Rodzinie jako związku kobiety z mężczyzną, co Pan Jezus zaakcentował wyraźnie w pierwszym cudzie w kanie Galilejskiej. Rodzina jest fundamentem Chrześcijaństwa. Rodzina to Adam i Ewa - taki był zamysł Boga od stworzenia Świata i nie ma tu miejsca na żadna polemikę w tym temacie. Pozostaje tolerancja ale nigdy aprobata by pary seksualne wiązały się z prawem wychowywania dzieci. To prawo jest prawem z tego świata a My Chrześcijanie nie jesteśmy z tego świata i trzymajmy się nauki podanej nam z Boga, przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym. Trzymajmy się Prawdy Objawionej.
 • OCHRZCZONE NIEMOWLĘ
  11.05.2018 22:43
  Proszę ludzi w Duchu na temat.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  15°C Sobota
  dzień
  17°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  12°C Niedziela
  rano
  wiecej »