Arcybiskup Paderborn zezwala na interkomunię w niektórych przypadkach

Arcybiskup Paderborn Hans-Josef Becker zezwala w niektórych przypadkach na udzielanie Komunii ewangelickim partnerom w mieszanych katolicko-ewangelickich małżeństwach - poinformowała niemiecka gazeta „Westfalen Blatt”. Arcybiskup w rozmowie z gazetą podkreślił, że "nie oznacza to jednak zgody na powszechne przyjmowanie Komunii na życzenie".

„Na spotkaniu rady kapłańskiej archidiecezji Paderborn 27 czerwca 2018 podałem moją interpretację i sformułowałem oczekiwanie, aby wszyscy księża w archidiecezji Paderborn zaznajomili się z wyznaczonym kierunkiem i działali duszpastersko w sposób odpowiedzialny” - powiedział arcybiskup i dodał: „Nie jest to jednak związane z ogólnym dostępem do Komunii eucharystycznej”.

Pod koniec czerwca biskupi niemieccy opublikowali wytyczne na temat interkomunii. W specjalnym komunikacie prasowym Rada Stała niemieckiego episkopatu podkreśliła, że „tekst nie ukazuje się jako dokument episkopatu”, lecz ma służyć „w orientacji duszpasterskiej poszczególnym biskupom”.

Publikacja poprzedniego dokumentu niemieckiego episkopatu na ten sam temat została zablokowana przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Dokument nosi tytuł „Kroczyć z Chrystusem – Na tropie jedności. Małżeństwa łączące wyznania i wspólny udział w Eucharystii”. Na 39 stronach czytamy, że ponad 40 procent małżeństw zawartych kościelnie w Niemczech to związki małżonków pochodzących z różnych wyznań chrześcijańskich. Powołując się na nauczanie Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, a także na Kodeks prawa kanonicznego, niemieccy biskupi poddają pod rozwagę możliwość udzielania Komunii św. w nagłych przypadkach również ewangelickim wiernym. Na opublikowanym dziś dokumencie nie ma jednak logo niemieckiego episkopatu, nie ma też podpisu biskupów.

W informacji dla prasy Rada Stała niemieckiego episkopatu napisała dziś, że nie jest to publikacja episkopatu, ponieważ problematyka dotyka całego Kościoła powszechnego. Jest to jedynie orientacja duszpasterska, która pozostaje w gestii poszczególnych biskupów. Zebrani ordynariusze niemieckich diecezji podkreślili, że „wspólnota eucharystyczna i wspólnota Kościoła stanowią jedność”. W opublikowanym dziś dokumencie próbują oni udzielić pomocy w trudnych decyzjach w „duszpastersko prowadzonych pojedynczych przypadkach” małżeństw mieszanych, „które mają poważną duchową potrzebę przyjęcia Eucharystii”.

Biskupi piszą też, że skierowany do nich list Kongregacji Nauki Wiary z 25 maja „zawiera wskazówki i pole do interpretacji”. Są oni jednak gotowi do współpracy z papieżem i Stolicą Apostolską.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| INTERKOMUNIA

 • Gość
  03.07.2018 12:23
  Co jeden biskup, to inna opinia. Widocznie w Niemczech "biskupia sól" już dawno utraciła smak. Mimo, że papież zabronił, to "my i tak zrobimy jak uważamy". Nie mogą od razu to stosują jakieś pokrętne tłumaczenia podpierając się wzniosłymi hasłami i metodą małych kroków i tak dojdą do tego.
 • Alexy Neudorf
  03.07.2018 16:36
  Czytając artykuły i komentarze w Gościu Niedzielnym mam wrażenie że w polskim kościele katolickim nie ma żadnych problemów. Za to co parę dni próbuje się wmówić czytelnikom jaki to zepsuty ten kościół katolicki w Niemczech jest. Prawda jest jednak taka że niemiecki kościół jest kościołem żywym i szukającym tak jak w psalmie Ps 90,1"Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje, a kto szuka, znajduje, a kto kołacze, temu otworzą." Arcybiskup z Padebornu uczynił tylko to na co mu kongregacja wiary jak i papież wyraźnie pozwolił. Że w Polsce dla polskich biskupów i wierzących interkomunia nie wchodzi w rachubę świadczy tylko o zawężonych horyzontach.
 • ygygy
  04.07.2018 01:43
  A ja uważam, że jest to konsekwencja nie zażegnania schizmy w Kościele Katolickim. Bo reformacja i powstanie kościołów protestanckich w różnych odmianach jest niczym innym jak schizmą, a z czasem protestanci osiągnęli poziom heretyków. W samym zaś KK zapomniano czym jest Komunia Święta? Jest to znak wspólnego świadectwa wiary w łączności z lokalnym biskupem i biskupem Rzymu. W jaki sposób protestanci wyrażają wspólnotę wiary przy jednocześnie innym rozumieniu istoty Eucharystii???
 • Kat
  08.07.2018 18:10
  Wygląda na to , że idea duchowego ojcostwa Boga i braterstwa wszystkich ludzi , powoli przebija się do świadomości, również biskupów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  15°C Sobota
  dzień
  17°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  12°C Niedziela
  rano
  wiecej »