Pierwszy z ascetów, który nie tylko zakładał osady mnichów, ale napisał dla nich regułę

W 194 artykułach ujmuje ona porządek życia codziennego mnicha.

Pachomiusz urodził się około 287 r. w Sne, na terenie Górnego Egiptu. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Młodych rekrutów traktowano bardzo surowo, ale za to miejscowa ludność chrześcijańska otaczała żołnierzy ogromną życzliwością, przynosząc pożywienie i codzienne ubrania. 

Pachomiusz był niezwykle zdziwiony, gdy dowiedział się, że dobrodzieje nie chcą przyjąć żadnej zapłaty, bowiem czynią to w imię miłości do Boga. Młody rekrut powoli zaczął zatem zapoznawać się z nauką Chrystusa. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest i postanowił oddać się na wyłączną służbę Bożą. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


 

Pachomiusz zmarł 9 maja 347 r. Zostawił 9 założonych przez siebie eremów męskich i jeden żeński, w których łącznie było kilka tysięcy mnichów. 

Dla zachowania trwałości swemu dziełu Pachomiusz zostawił pisaną regułę, którą w roku 402 św. Hieronim przełożył na język łaciński. Można więc nazwać Pachomiusza pierwszym z ascetów, który nie tylko zakładał osady mnichów, ale pierwszy napisał dla nich regułę. 

Jego ciała nie udało się odnaleźć, gdyż w swojej pokorze zobowiązał następcę, by jego ciało zostało w ukryciu. W Kościele wschodnim jest ogromnie czczony. W Etiopii po dzień dzisiejszy pokazują drewniany krzyż, który według podania ma pochodzić od Pachomiusza.

«« | « | 1 | » | »»
 • Spoko
  09.05.2018 10:40
  "...bo chociaż był z rodziców pogan, doszedł jednak do takiej pobożności i okrył się wszystkimi przykazaniami Bożymi. Toteż i my, i to wszyscy, możemy iść jego śladem, jak i on poszedł śladem świętych. Przecież napisano: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy pracujecie i jesteście obciążeni, a ja was pokrzepię». A więc razem z tym człowiekiem umierajmy i żyjmy, bo on nas prowadzi prostą drogą do Boga”."
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  7°C Wtorek
  noc
  4°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  wiecej »