Dramat "Była sobie dziewczyna" nominowany do Oscara w trzech kategoriach - m.in. na najlepszy film - oraz nagrodzony francuskim Cezarem dokument "Plaże Agnes" w reżyserii Agnes Vardy trafiły do polskich kin.
"Była sobie dziewczyna" ("An Education") to produkcja brytyjska, wyreżyserowana przez Dunkę Lone Scherfig, mającą w dorobku głośny komediodramat "Włoski dla początkujących" (2000).
Film "Była sobie dziewczyna" otrzymał trzy tegoroczne nominacje do Oscara, w kategoriach: najlepszy film, scenariusz adaptowany i aktorka w roli głównej (nominacja dla Carey Mulligan).
Jego akcja rozgrywa się na początku lat 60. w Wielkiej Brytanii. Główna bohaterka, 16-letnia dziewczyna o imieniu Jenny (Mulligan), wkracza w wiek kobiecy, "słuchając Juliette Greco i marząc o wyrafinowanym życiu skąpanym w dymie gauloise'ów". Jest znakomitą uczennicą, osiąga w szkole świetne wyniki. Rodzice zamierzają wysłać ją na studia do Oxfordu. Znudzona monotonią dnia codziennego dziewczyna ulega jednak pokusie bardziej kolorowego życia.
Staje się to za sprawą mężczyzny starszego od niej prawie o 20 lat. David (Peter Sarsgaard), błyskotliwy i obyty w świecie trzydziestoparolatek oczarowuje nastoletnią bohaterkę. Początkowo nie podoba się rodzicom Jenny (w roli ojca - Alfred Molina), którzy uważają, że różnica wieku między córką a Davidem jest zbyt duża, a dodatkowo przeszkadza im żydowskie pochodzenie mężczyzny.
David wprowadza Jenny w całkiem nowy świat: koncertów, kolacji w atrakcyjnym, lecz próżnym towarzystwie, wizyt w nocnych klubach i na aukcjach sztuki. Tradycyjna edukacja Jenny idzie w zapomnienie, a rolę nauczyciela przejmuje David, który postanawia zabrać nastolatkę do Paryża.
Po powrocie z Francji Jenny jest odmieniona. Rówieśnicy są zachwyceni jej towarzyskim obyciem. Innego zdania są nauczyciele - wśród nich dyrektorka szkoły (gra ją Emma Thompson), według których zdolna dziewczyna marnotrawi talent i zmniejsza swoje szanse na dobre wykształcenie. Sama Jenny także przeżywa pierwsze rozczarowania Davidem.
Brytyjska aktorka Carey Mulligan zebrała za rolę Jenny znakomite recenzje, nazywano ją "jednym z największych aktorskich odkryć ostatnich miesięcy". Oprócz nominacji do Oscara, otrzymała za rolę Jenny brytyjską nagrodę BAFTA oraz nominację do amerykańskiego Złotego Globu.
Film "Była sobie dziewczyna" zdobył Nagrodę Publiczności na ubiegłorocznym Festiwalu Filmowym w Sundance w USA.
"Plaże Agnes" (Francja) uhonorowano z kolei w 2009 r. prestiżowym francuskim Cezarem dla najlepszego dokumentu oraz nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej. Urodzona w Belgii reżyserka Agnes Varda ma 81 lat. W swojej wieloletniej karierze pełniła m.in. funkcję jurora na festiwalach w Cannes i Wenecji.
"To postać nietuzinkowa. Jedna z najważniejszych żyjących reżyserek w historii kina europejskiego. Od lat tworzy na przekór modom i zasadom, mówi własnym językiem i mocnym głosem, (...) konsekwentnie unika sztampy i banału. Genialny zmysł obserwacji, 'podglądanie' rzeczywistości oraz odważne wykorzystywanie środków filmowego wyrazu natychmiast przysporzyło Vardzie grono wielbicieli" - zwraca uwagę polski dystrybutor dokumentu Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, którego szefem jest Roman Gutek.
Przypomina też, że reżyserski debiut Vardy, francuski komediodramat "La Pointe Courte" z 1955 r. (jednocześnie debiut wybitnego aktora francuskiego Philippe'a Noireta) był filmem silnie związanym z nowofalową estetyką.
W autobiograficznym dokumencie "Plaże Agnes" Varda wspomina m.in.: okres swojego dorastania w Belgii, fascynację fotografią, przeprowadzkę do Francji, małżeństwo ze znanym reżyserem Jacquesem Demy. Mówi o kolejnych etapach własnej filmowej kariery, związkach z Nową Falą, a wreszcie - o procesie dojrzewania i starzenia się człowieka.
W piątek na polskie ekrany trafią także dwie produkcje amerykańskie: thriller "The Box. Pułapka" (reż. Richard Kelly) z Cameron Diaz w obsadzie i horror fantasy pt. "Legion" (reż. Scott Stewart), z armią wojowniczych aniołów wśród bohaterów, ukazujący świat w obliczu apokalipsy.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.