Klucz papieskiego serca

Tegoroczne nominacje kardynalskie w sposób szczególny świadczą, że papież chce, by o Kościele decydowali ci, którzy potrafią być blisko cierpiącego człowieka.

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego papież Franciszek zapowiedział 14 kolejnych nominacji kardynalskich. W Polsce uwagę zwróciła przede wszystkim nominacja dla abp. Konrada Krajewskiego, pochodzącego z archidiecezji łódzkiej jałmużnika papieskiego.

Zainteresowanie było tym większe, że jest to pierwsza nominacja kardynalska dla Polaka z ręki papieża Franciszka. Ostatnim Polakiem, który został kardynałem, był kard. Kazimierz Nycz (2010). Zauważa się też czasem, że od lat nie otrzymują nominacji arcybiskupi w diecezjach, które uznawane są za "stolice tradycyjnie kardynalskie". Najwyraźniej ta tradycja nie ma dla papieża znaczenia. Co zatem ma?

W nominacjach kardynalskich już od czasów Benedykta XVI zwraca uwagę zauważanie Kościoła powszechnego. W 2012 roku wśród nominowanych nie znalazł się żaden Włoch, był tylko jeden przedstawiciel Kurii Rzymskiej, za to kardynałami zostali arcybiskupi z Nigerii, Kolumbii i Filipin, a także dwóch patriarchów Kościołów wschodnich. Papież Franciszek kontynuuje te działania. W ubiegłym roku kapelusz kardynalski otrzymali biskupi m.in. Republiki Środowej Afryki, Bangladeszu, Malezji, Lesoto, Salwadoru i Papui Nowej Gwinei, ale także nuncjusz apostolski w Syrii czy arcybiskup Sztokholmu. W tym roku pojawi się kardynał z Japonii, Peru, Boliwii czy Madagaskaru, nominowany został także chaldejski patriarcha Iraku. Rys powszechności jest wyraźnie zauważalny, ale nie wydaje mi się być kluczem.

Najbardziej rzuca się w oczy fakt, że papież Franciszek wybiera kardynałów według swojego serca. Wybiera konkretnych ludzi, nie przedstawicieli "stolic". Biskupów Kościołów prześladowanych, zaangażowanych w działania na rzecz pokoju i dialogu. Biskupów będących blisko cierpiących, zaangażowanych w posługę miłosierdzia, troszczących się o ubogich (taki wymiar ma również nominacja dla kard. Barreto, zaangażowanego w obronę Amazonii i żyjących w niej ludów). "Klucz papieskiego serca" został zastosowany także w przypadku abp. Konrada Krajewskiego.

Tegoroczne nominacje w sposób szczególny świadczą, że papież chce, by o Kościele decydowali ci, którzy potrafią być blisko cierpiącego człowieka, stawać po jego stronie, upominać się o jego dobro. By umacniała się wizja Kościoła ubogiego, wychodzącego na peryferie, niosącego miłosierdzie a zarazem odważnego, gdy trzeba stanąć w obronie najsłabszych. To - moim zdaniem - najważniejszy klucz do decyzji Franciszka.

Innego nie będzie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gość
  23.05.2018 16:39
  Ludzie świeccy nazywają to trochę inaczej. Nosi to nazwę obstawiania stanowisk swoimi ludźmi. Można też dobierać osoby bazując na kompetencji, wykształceniu czy intelektualnych uzdolnieniach. Tu kluczem, jak podaje autorka jest serce, czyli emocjonalne podejście, tego lobię tego nie.
 • 1
  23.05.2018 16:47
  Franciszek kieruje sie do bolu Ewangelia.Bedzie swietym.Latwo to zauwazyc i latwo zauwazyc jaka ta wywoluje zlosc u karierowiczow koscielnych.Z latwoscia odroznia wartosciowych ludzi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »